Práve hráme

06/03/2025

Vesmírna fyzička Michaela Brchnelová, po ktorej je pomenovaný asteroid: Erupcie na Slnku nám môžu skomplikovať život


Milujete inšpiratívne rozhovory, ktoré sa nekĺžu iba po povrchu? Máte radi aj nevšedné témy, ktoré vedia rozpútať spoločenskú debatu? Filip Jánošík Lehotský vám v podcaste Hľadá sa človečina priblíži rôzne príbehy. Vyspovedá aj známe osobnosti, ktoré porozprávajú neraz o osobných prehrách nad životom, o ľudskosti, o návratoch k zdravým medziľudským vzťahom, o stretnutiach so smrťou či o otázkach viery a hodnôt. Stačí byť spolu, otvorene sa rozprávať a počúvať sa – nech je ľudskosť virálna!

Rovnako ako samotná spoločenská hra čLOVEčina, aj podcast prináša množstvo zábavy a vtipných momentov, zároveň však ide do hĺbky, posúva hranice a núti poslucháčov premýšľať.

V najnovšej epizóde sa Filip Jánošík Lehotský rozprával s vesmírnou fyzičkou Michaelou Brchnelovou. Asi nikoho neprekvapí, že rozhovor sa týkal najmä vesmíru. Michaela je zároveň živým dôkazom, že vedecký svet nie je len mužskou doménou. Talentovaná slovenská vedkyňa, ktorá sa špecializuje na vesmírne počasie a jeho vplyv na našu technológiu, patrí medzi najvýraznejšie mladé osobnosti v oblasti astrofyziky.

Jej meno dokonca nesie asteroid a zaradila sa do prestížneho rebríčka Forbes 30 pod 30. No okrem fascinujúceho výskumu má Michaela aj množstvo skúseností s tým, aké je byť ženou vo vede, ako sa vyrovnáva s kultúrnymi rozdielmi a prečo je dôležité vedieť povedať „neviem“.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vesmírne počasie a jeho vplyv na Zem

Podobne ako na Zemi máme dažde, búrky a horúčavy, aj vesmír má svoje „počasie“, ktoré môže ovplyvniť našu planétu. „Rovnako ako máme na Zemi počasie – niekedy prší, niekedy je pekne – aj vo vesmíre existujú podmienky, ktoré sledujeme. Napríklad vysokoenergetické častice môžu poškodiť satelity alebo zvýšené žiarenie zo Slnka môže mať vplyv na komunikáciu,“ vysvetľuje Michaela.

Jednou z veľkých otázok je aj to, či Slnko môže skutočne oslepiť naše radary. Slnečné erupcie sú silné výrony energie, ktoré dokážu rušiť navigačné systémy, telekomunikácie či elektrické siete na Zemi. Preto je dôležité tieto javy dôkladne monitorovať a predvídať ich dopad na technológie, ktoré denne využívame.

Napriek tomu, že veda patrí všetkým, stereotypy o „mužskej dominancii“ pretrvávajú. Michaela má s tým vlastné skúsenosti: „Chodiť v opätkoch a krátkych sukniach mi nepomôže, bohužiaľ. Je tam stále veľa subjektívneho biasu – zo strany profesorov aj kolegov,“ opisuje realitu akademického prostredia.

Aby sa podporovala diverzita, mnohé vedecké tímy dnes cielene zapájajú viac žien: „Do každého tímu sme sa snažili dať aspoň jednu ženu, aby ich tam pacifikovala,“ hovorí Michaela so štipkou irónie.

Work-life balance a vyhorenie vo vede

Život vedca si mnohí predstavujú ako nekonečné objavovanie nových poznatkov, no realita je oveľa tvrdšia. Nadmerná pracovná záťaž môže viesť k vyhoreniu. „Jednoducho, ak sa niekto bude v kuse prepracovávať, tak eventuálne vyhorí,“ varuje Michaela. Upozorňuje, že dôležitou súčasťou efektívnej práce je odpočinok. „Ak chceš mať dlhodobo dobrý výkon, musíš si vedieť oddýchnuť,“ dodáva.

Work-life balance je téma, ktorá sa rieši naprieč krajinami. Michaela žila v Belgicku, Francúzsku aj Holandsku, a tak dokáže porovnať rôzne kultúry v prístupe k práci. „Nie je to o tom, čo je lepšie alebo horšie, ale o prioritách – kam chceme investovať viac energie a zdrojov,“ hovorí.

Aj napriek tomu, že má veľa práce, nezabúda ani na osobný život. Michaela žije v dlhodobom vzťahu s gréckym partnerom a priznáva, že komunikácia v cudzom jazyku má svoje výhody. „V cudzom jazyku sa hádame menej,“ smeje sa.

Multikultúrne vzťahy so sebou prinášajú výzvy, no pre ňu je dôležité, aby vzťah dával viac, než bral: „Buď si to teraz užívame, alebo, keď nám to začne viac brať, než dávať, vieme, že to nemá dlhodobú perspektívu,“ tvrdí. Vypočuj si celý podcast, v ktorom sa tiež dozvieš: Prečo po nej pomenovali asteroid, prečo ľudia nechcú počúvať fakty a prečo sa naučila hovoriť slovíčko „neviem“.

Spolupráca
Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

Nadácia Dobrý skutok