Psychologička Lenka Uherová: Deti nevykazujú predsudky, pokým nie sú vystavené stereotypom
Počúvam sa je podcast z produkcie Rádia Expres, v ktorom sa Dominika Turiaková rozpráva s odborníkmi o duševnej hygiene, vzťahoch, detstve, traumách, ale aj závislostiach. V najnovšej epizóde sa rozpráva so psychologičkou Lenkou Uherovou o tom, ako vznikajú predsudky, prečo sú také silné a čo môžeme urobiť, aby sme sa od nich oslobodili.
Predsudky a stereotypy – ovplyvňujú naše každodenné rozhodnutia a medziľudské vzťahy často viac, než si uvedomujeme. Naša myseľ má tendenciu kategorizovať a zjednodušovať, aby sa vo svete lepšie orientovala. Ale ako súvisí táto potreba s tvorbou stereotypov? A čo môžeme urobiť pre to, aby sme prekonali predsudky, ktoré často ovplyvňujú naše rozhodovanie a správanie? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete v najnovšej epizóde podcastu Počúvam sa, ktorú vám prináša Persen.
PERSEN® s prírodnými výťažkami vám pomôže navrátiť vnútorný pokoj, zbaviť vás podráždenosti a obnoviť psychickú rovnováhu. A nevyvoláva závislosť, takže ho môžete užívať aj dlhšie. Persen je liek na vnútorné použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa.
Cestovanie môže eliminovať predsudky
Psychologička Lenka Uherovou tvrdí, že predsudky sú evolučný mechanizmus, avšak dnes nás skôr brzdia. Ako zatočiť s predsudkami? „Hypotetické odstránenie emócií by eliminovalo predsudky, ale v praxi to nie je možné. Prvým krokom je, uvedomiť si svoje predsudky a to, odkiaľ pochádzajú,“ poradila. Tiež dodala, že tento proces nám umožňuje zmierniť ich vplyv a lepšie rozumieť svojim strachom a ich príčinám.
Aj napriek tomu, že predsudky sú evolučným mechanizmom, deti nevidia rozdiely vo farbe kože, vidia len nové priateľstvá. „Reklama v americkej televízii ukázala, že škôlkari nevidia rozdiely vo výzore, čo demonštruje prirodzenú zvedavosť a nezaujatosť detí,“ zaznelo v rozhovore. Čo ale môže ovplyvniť detské vnímanie sú práve médiá a samotné predsudky. Dominika Turiaková dáva do pozornosti, že deti nás môžu veľa naučiť o vnímaní sveta bez predsudkov. „Deti nevykazujú predsudky, pokým nie sú vystavené stereotypom,“ povedala psychologička.
Predsudky sa ale dajú eliminovať, pomôcť môže vzdelanie v integrovanej škole alebo aj cestovanie do rôznych kútov sveta. Aj skúsenosti s reálnymi ľuďmi dokážu zmeniť vnímanie jednotlivcov. „Predsudky často vznikajú u ľudí bez osobnej negatívnej skúsenosti,“ priblížila Lenka a dodala, že výchova je v tomto bode kľúčová. Lenka však vyjadruje optimizmus ohľadom ľudských schopností zlepšovať sa a spolupracovať. Dominika verí, že spoločnosť sa stane tolerantnejšou, podobne ako sa historicky vyvinula vo veciach ako ženské hlasovacie právo.
Spolupráca
Zdroj náhľadovej fotografie: Adobe Stock