Práve hráme

25/11/2024

Ako robiť posledné rozlúčky nevšedne, láskavo a s úctou k prírode, prezradí ekofunebráčka Monika Kosshut


Monika Kosshut je „ekofunebráčka“ a pôsobí v projekte Funebra. V najnovšej epizóde podcastu A čo potom? hovorí, prečo veta: „Prach si a na prach sa obrátiš“ nemôže v praxi fungovať, ak navlečieme telo mŕtveho do umelých tkanín a potom ho položíme do lakovanej truhle? Ak toto spravíme, proces rozkladu tým predlžujeme. Nejde však len o to, týmito zvykmi sa zaťažuje aj životné prostredie. Ekofunebráčka Monika Koshhut prezradila, ako sa to dá robiť inak.

Vypočujte si 2. časť s ekofunebráčkou Monikou, v ktorej sa rozprávajú o ekologických spôsoboch pochovávania. Reč sa sústredila na poslednú rozlúčku, ktorá nemusí prebiehať len tak, ako ju poznáme. Vykročiť z konvencií a urobiť poslednú rozlúčku netradične znie veľmi odvážne, ale môže to byť mimoriadne terapeutický okamih. Čo tak veselá hudba, alebo posedenie s rodinou v lese? Vypočujte si najnovšiu epizódu, v ktorej sa dozviete viac!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si aj 1. epizódu, v ktorej sa Viky a Monika pustili do diskusie o ekologickej smrti, o rôznych alternatívach voči tradičným pohrebným rituálom a o potrebe autentickej rozlúčky so zosnulými. Monika Kosshut hovorí o možnosti zasadiť strom na pamiatku zosnulého, ktorý je vyživovaný kompostovaným organickým materiálom, čo je výživnejšie než popol.

Navyše hovorí, že zasadenie pamätného stromu so živinami z kompostu je krásnym spôsobom, ako uctiť pamiatku zosnulého a zároveň podporiť prírodu. Viac porozprávala o samotnom koncepte teramácie – ekologickom spôsobe rozkladu tiel pomocou organických materiálov. Tento prístup znižuje ekologickú záťaž a výsledkom je úrodný kompost.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Monika tiež prehovorila o pohrebných spôsoboch, ktoré sa využívali v minulosti. „Telá zosnulých sa balili do organických, nebielených tkanín,“ povedala a prezradila, že sa tieto tradície opäť vracajú. V rozhovore zároveň skritizovala využívanie betónových hrobiek. Betónové hroby neekologické a pôsobia ako statusové symboly, hovorí Monika.

Reč bola aj o tradičných pohreboch na Slovensku, ktoré sú podľa nej relatívne nové. V prípade, že sa rodina pozostalých rozhodne pre alternatívne pohreby, získajú osobnejšie prostredie na poslednú rozlúčku a zároveň ponúka viac času. „Autentická posledná rozlúčka zahŕňa skutočné aspekty života zosnulého, bez zbytočného prikrášľovania,“ zdôrazňuje.

V epizóde sa tiež dozviete:

  • Čo znamená prirodzený pohreb a ako sa tento prístup líši od tradičných pohrebov na Slovensku?
  • Čo obvykle najviac prekvapí ľudí, keď sa zoznámia s konceptom teramácie a kompostárií?
  • Ako môže byť proces ekologickejšieho pohrebu terapeutický pre pozostalých a ako im pomáha lepšie zvládnuť smútok?

Zdroj náhľadovej fotografie: Adobe Stock

Nadácia Dobrý skutok