Svedkovia tajného vojenského projektu zošaleli. Filadelfský experiment natrvalo zmenil život mnohým nevinným vojakom
Druhá svetová vojna, najrozsiahlejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva, sa skončila zhodením atómovej bomby na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Tento moment ukázal svetu, aké ničivé sú účinky zbraní hromadného ničenia.
Od tých čias sa 20. storočie stalo obdobím rôznych konšpiračných teórií, najmä o tajných vojenských projektoch. Ufológovia, záhadológovia a konšpirátori tvrdia, že vlády dodnes skrývajú informácie o stretnutiach s mimozemskými civilizáciami či o pokročilých vojenských technológiách. Jedným z takýchto projektov je aj Filadelfský experiment, známy tiež ako Experiment USS Eldridge.
Príbeh, ktorý sa objavil v 50. rokoch 20. storočia tvrdí, že počas druhej svetovej vojny bol americký torpédoborec USS Eldridge zapojený do tajného pokusu, ktorý mal za cieľ dosiahnuť neviditeľnosť pomocou elektromagnetických polí. Experiment je spojený s teóriami o tzv. „neprechádzajúcom čase“ a teleportácii.
„Iní námorníci tvrdia, že 28. júla 1943 spozorovali ako sa v prístave Norfolk zjavil torpédoborec. Akoby sa vynoril z morskej hladiny. Kotvil tam asi 4 hodiny a potom sa zrazu v zelenej hmle zas vyparil. To by znamenalo, že sa vojnová loď počas pokusu premiestnila z Filadelfie o 340 kilometrov ďalej. To, čo podľa objektívnych pozorovateľov vyzeralo ako niekoľko hodín, bolo pre námorníkov na lodi len niekoľko sekúnd. A pre niektorých celé storočia.“
Vypočujte si epizódu Filadelfský experiment zo štvrtej série najúspešnejšieho slovenského mystery podcastu – Nezhasínaj!. Priblíži vám príbeh Ala Bieleka, ktorý až do konca života tvrdil, že je v skutočnosti Edward Cameron, vojak, ktorý zažil Filadelfský experiment
Príbehmi hrôzy, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika, vás bude i naďalej sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.
PS: Báť sa je povolené!
CREDITS:
Scenár: Zuzana Sotáková
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Marek Majeský
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová
Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres