Práve hráme

28/06/2024

Hadamar bol peklom na zemi. Komisári pre eutanáziu zavraždili viac ako 250-tisíc postihnutých ľudí, vrátane tých najmenších


Je august, rok 1939. V Rakúsku a v Sudetách sa pomaly rozpína vlna takzvaného „nového poriadku“. Jeho hlavným cieľom je dosiahnutie čistého národa, čistej rasy.

Táto historická ohavnosť je dnes známa ako Program T4, ktorý bol súčasťou nacistického režimu počas druhej svetovej vojny v Nemecku. Jeho cieľom bolo masové zabíjanie ľudí s fyzickými a mentálnymi postihnutiami, ktorých nacisti považovali za „nežiaducich“. Program T4 bol implementovaný pod vedením SS a gestapa a viedol k smrti státisícov ľudí, vrátane detí. T4 je tiež známy tým, že bol prvým systematickým programom hromadného vraždenia počas holokaustu, ktorý potom poslúžil ako model pre neskoršie vyhladzovacie tábory ako Auschwitz-Birkenau a ďalšie.

Takéto neľudské zverstvá sa odohrávali aj v Hadamare, v ktorej bola zavraždená aj hlavná protagonistka nášho príbehu – Emília. Jej rodina ju nedokázala zachrániť a zo strachu o  budúcnosť ďalších generácií sa rozhodla. Pravdu o tragickom konci jej života na svetlo priniesol až jej pravnuk Ben.

„Ozdravenie nemeckého národa sa dá dosiahnuť len tým, že ju zbavíme mentálne, neurologicky alebo fyzicky znevýhodnených ľudí, ktorí predstavujú nielen genetickú, ale i finančnú záťaž pre štát. Začať treba deťmi a pokračovať dospelými. Veď títo jedinci majú život nehodný žitia, sú duchovne mŕtvi, menejcenní a sú to zbytoční jedáci. Aký úžitok má národ z prázdnych ľudských škrupín, aké predstavujú schizofrenici, epileptici, dementi či nepríčetní alebo odsúdení za trestné činy? Nijaký, akurát tak infikujú pospolitosť a oberú rasu o silu.“

Smrť v bielych plášťoch – novú sériu Kriminálnych spisov nájdete už teraz na Podmaze a vo vašich podcastových aplikáciách.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

CREDITS:
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Martin Kaprálik
Psychologička: Sylvia Dančiaková
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová

Podcast Kriminálne spisy obsahuje násilné a sexuálne scény. Preto nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.

Všetky časti podcastu Kriminálne spisy

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

* Nasledujúci príbeh je literárnym spracovaním podľa skutočných udalostí. Mená a priezviská niektorých aktérov boli zmenené.

Nadácia Dobrý skutok