Práve hráme

28/06/2024

Michal Kaščák: Na festival Pohoda si vyberáme partnerov. Nerobíme s takými, ktorých považujeme za kontroverzných alebo škodia spoločnosti


Milujete inšpiratívne rozhovory, ktoré sa nekĺžu iba po povrchu? Máte radi aj nevšedné témy, ktoré vedia rozpútať spoločenskú debatu? Filip Jánošík Lehotský vám v podcaste Hľadá sa človečina priblíži rôzne príbehy. Vyspovedá aj známe osobnosti, ktoré porozprávajú neraz o osobných prehrách nad životom, o ľudskosti, o návratoch k zdravým medziľudským vzťahom, o stretnutiach so smrťou či o otázkach viery a hodnôt. Stačí byť spolu, otvorene sa rozprávať a počúvať sa – nech je ľudskosť virálna!

Rovnako ako samotná spoločenská hra čLOVEčina, aj podcast prináša množstvo zábavy a vtipných momentov, zároveň však ide do hĺbky, posúva hranice a núti poslucháčov premýšľať.

Ôsmym hosťom je Michal Kaščák, ktorý je riaditeľom festivalu Pohoda a zároveň aj hudobníkom. Aj keď to môže znieť ako oxymoron, ale každý rok sa na letisku v Trenčíne na pár dní postaví plot, aby za ním mohol vzniknúť slobodnejší svet. „Keby celý svet vyzeral ako festival Pohoda, mám nádej, že by dokázali punkáči žiť vedľa kňazov, politici vedľa divadelníkov, každý s každým by sa pre dobro komunity dokázal rešpektovať, nechával si hlavu pootvorenú a so záujmom sa vystavoval ostatným subkultúram,“ povedal.

Organizovať tak veľký festival, nie je žiadna zábava. V rozhovore priznal, že každý rok žije 10 mesiacov v neistote a obavách, potom musí robiť rýchle rozhodnutia a počas festivalu ešte stále pozerá na oblohu so strachom, aby sa v tomto 30 000 meste nikomu nič nestalo.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Keďže Michal študoval na prírodovedeckej fakulte Komenského v Bratislave matematiku a zemepis, Filip sa ho opýtal, aký je jeho názor na to, že Zem je plochá. On má na to, samozrejme s určitou dávkou nadsádzky, jasný názor. „Celý problém s plochou Zemou začal tak, že všetci vieme, že Zem je svojím spôsobom plocha, ale nie je plochá. Je to spoločensko-hokejová plochá,“ smeje sa.

Počas rozhovoru sa však diskutovalo aj o závažných veciach. Michal Kaščák prezradil, že by si neprevzal ocenenie od viacerých prezidentov a reagoval aj na tragické udalosti ktoré sa môžu počas festivalov stať. Keď sa stala tragická udalosť na minuloročnom festivale Grape, bol v tej dobe na dovolenke, pretože august je jediný mesiac, kedy môže „vypnúť“.

„Treba povedať, a to hovorím s rešpektom ku všetkým, ktorých sa to týka, že každý festival je v podstate malým mestom, ktorý sa blíži k 30-tisícom obyvateľov. Aj pri maximálnej snahe zabezpečiť bezpečnosť na najvyššej možnej úrovni, sa však môže stať nejaký typ nešťastia,“ povedal. Aj festival Pohoda čelil za tie roky niekoľkým výzvam, vrátane tragédii. „Bezpečnosť je na prvom mieste, ale festivaly musia zachovať rôznorodosť a slobodu. Hudba spája, aj keď svet okolo nie vždy.“ Zároveň povedal, že smrteľná nehoda promotéra poznačí.

Vypočujte si celý rozhovor, v ktorom nahliadnete do zákulisia a dozviete sa:

  • Ako vyberajú kapely?
  • Akí ľudia naopak nie sú vítaní?
  • Chcel by niekedy byť ministrom kultúry?
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres
Spolupráca

Mobilné aplikácie Rádia Expres