Práve hráme

21/06/2024

Marika Gombitová po 24 rokoch prichádza s novou skladbou, mixovala sa v Abbey Road


Marika Gombitová, ktorá je na hudobnej scéne od roku 1976, kedy začínala v skupine Modus a postupne sa stala rešpektovanou speváčkou s neohrozeným postavením, si veľmi dobre uvedomuje, že svojich fanúšikov, ktorí dlho čakali na novú autorskú skladbu, nemôže sklamať.

„Hudba je môj život. Aj keď sa môže zdať, že to bolo inak, naozaj som dlho a veľmi túžila po tom, aby som mojim fanúšikom opäť mohla prezentovať moju novú tvorbu. Od predchádzajúcej autorskej skladby Prosba už ubehol dlhý čas a ja môjmu publiku zo srdca ďakujem, že mi je nielen verné, ale že je aj také trpezlivé. Zároveň som nesmierne rada, že nadišiel správny čas naplniť očakávania a predstaviť moju novú skladbu Fantóm srdca,“ prezradila Marika Gombitová. Nová skladba Fantóm srdca prináša všetko, na čo sú Marikini fanúšikovia už roky zvyknutí – kvalitnú hudbu, silný text s vysokou výpovednou hodnotou a jedinečný spevácky prejav, ktorý rokmi zreje.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Autorkou hudby k novinke je sama Marika, text napísal jej dvorný textár Kamil Peteraj. „Túto pesničku sme s Marikou mali v hlave posledných pár rokov a som naozaj rád, že teraz prišiel ten správny čas a že sa Fantóm srdca dostáva aj k poslucháčom. A ja verím a dúfam, že si s Marikou ešte urobíme radosť aj ďalšími novými pesničkami,“ prezradil Kamil Peteraj, pre ktorého ide o návrat k autorskej spolupráci s Marikou Gombitovou po dlhých tridsiatich rokoch. Ich spoločné pesničky totiž naposledy vznikli v roku 1994 pre zatiaľ posledný štúdiový album Mariky Gombitovej, ktorý dostal názov Zostaň.

A ako vníma prácu na novej skladbe Marika? „Rovnako, ako ku každej mojej skladbe, aj k tejto som pristupovala s obrovským rešpektom. Výsledná podoba Fantómu srdca vznikla spojením viacerých hudobných nápadov. Vo finále ju Kamil Peteraj, ako vždy, skvelo otextoval. Chcela som, aby v nej bolo poznať môj autorský rukopis, avšak zároveň som jej túžila dodať moderný sound, a preto som sa veľmi potešila, že konečná podoba piesne sa mixovala v prestížnych londýnskych štúdiách Abbey Road“.

Marika sa vracia na scénu

Skladba sa dostáva do éteru v júni 2024. Deje sa tak po dlhých 24 rokoch od chvíle, keď Marika v roku 2000 naposledy prezentovala svoju autorskú skladbu Prosba. Po návrate na koncertné pódiá sa legendárna speváčka a skladateľka so skladbou Fantóm srdca definitívne vracia na scénu aj s novou tvorbou.

K skladbe Fantóm srdca vznikol pôsobivý videoklip, ktorý má presne dnes svoju premiéru. S tvorcom videoklipu – 3D animátorom Martinom Vierikom, Marika spolupracovala aj počas pražských koncertov v O2 aréne. Jednotlivé inovatívne projekcie z oboch vystúpení si získali uznanie nielen fanúšikov, ale aj hudobných publicistov.

„Spolupráca s Marikou je naozaj výnimočná a skvelá. Hneď po koncertoch, na ktoré sme s Filipom Krekáčom pripravovali projekcie, Marika vyslovila želanie spolupracovať s nami aj v budúcnosti. A tak ma veľmi potešilo, keď mi zverila tvorbu videoklipu k skladbe Fantóm srdca. Keďže ide o modernú skladbu, zvolil som hranú 3D formu. Počas celého procesu sme s Marikou úzko spolupracovali a absolvovali niekoľko konzultácií, aby výsledný videoklip dokonale vystihol jej predstavu,“ povedal Martin Vierik.

Zaujímavosťou skladby je, že úplne prvú premiéru už má za sebou – Marika ju spolu s ďalšou novinkou Stúpanie najprv naživo zaspievala v januári na vypredaných koncertoch v pražskej O2 aréne. A teraz ju spolu s novým videoklipom prezentuje v štúdiovej verzii.

Marika Gombitová vydala počas doterajšej kariéry deväť štúdiových albumov a množstvo kompilácií. Je držiteľkou niekoľkých prestížnych ocenení – Žena 21. storočia, Slovenka roka, Mimoriadna cena Krištáľového krídla a mnohých ďalších. Dosiaľ je jedinou ženou, ktorej ako autorke pesničiek udelili Mimoriadnu cenu SOZA. Spolu Marika naspievala 237 skladieb, z toho pri 66 je autorkou hudby. Je dôkazom, že pieseň sa dá nielen odspievať, ale osobitnou interpretáciou aj prežiť.

A ako Marika vidí svoju hudobnú budúcnosť? Budú po Fantómovi srdca nasledovať ďalšie nové skladby? „Nerada dávam plané sľuby, avšak ak všetko dobre dopadne, v lete by som mala v štúdiu naspievať moju druhú autorskú novinku – pieseň Stúpanie, ktorá mala tiež koncertnú premiéru vo vynikajúcej atmosfére v pražskej O2 aréne. Následne by som ju na jeseň chcela opäť odprezentovať v éteri,“ dodala s nádejou Marika Gombitová.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

Mobilné aplikácie Rádia Expres