Práve hráme

18/06/2024

Zakladateľka lesnej škôlky Lenka Hrúzová: Deti majú v lesných škôlkach príležitosť pravidelne tráviť čas vonku, čo podporuje ich fyzický a psychický rozvoj


Milujete inšpiratívne rozhovory, ktoré sa nekĺžu iba po povrchu? Máte radi aj nevšedné témy, ktoré vedia rozpútať spoločenskú debatu? Filip Jánošík Lehotský vám v podcaste Hľadá sa človečina priblíži rôzne príbehy. Vyspovedá aj známe osobnosti, ktoré porozprávajú neraz o osobných prehrách nad životom, o ľudskosti, o návratoch k zdravým medziľudským vzťahom, o stretnutiach so smrťou či o otázkach viery a hodnôt. Stačí byť spolu, otvorene sa rozprávať a počúvať sa – nech je ľudskosť virálna!

Rovnako ako samotná spoločenská hra čLOVEčina, aj podcast prináša množstvo zábavy a vtipných momentov, zároveň však ide do hĺbky, posúva hranice a núti poslucháčov premýšľať.

Siedmou hostkou je Lenka Hrúzová predsedníčka Slovenskej asociácie detských lesných klubov a zároveň zakladateľka Žilinského lesného klubu Tramtária. V prírode trávi každý deň a ten pobyt pre ňu veľa znamená. Ako ona sama povedala, nápad spoluzaložiť lesnú škôlku vznikol aj vďaka jej synovi.

O tom, že je s prírodou skutočne spätá, potvrdzujú aj jej slová: „Takmer všetky moje zážitky, ktoré si pamätám z raného detstva, sa nejako spájajú s prírodou, veľmi málo je takých, ktoré sú mimo toho,“ priblížila Lenka.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Filip a Lenka diskutovali aj o prestimulovaných deťoch a aj o tom, ako úzkostliví rodičia môžu brániť rozvoju detí. Lesné škôlky ponúkajú možnosť, ako deťom poskytnúť príležitosti na voľnú hru a sebaorganizáciu v prírode.

Lenka zároveň vyzdvihla aj dôležitosť toho, že rodičia a pedagógovia by mali mať rovnaké hodnoty. „Som presvedčená o tom, že každé dieťa poteší, keď vidí, že aj rodič rád trávi čas v lesnej škôlke. Zároveň si myslím, že tie deti to veľmi silno vnímajú, že toto je náš priestor, kde chodí tá moja rodina, a strávil som tu čas mamou,“ príblížila.

Vypočujte si celú epizódu relácie Hľadá sa človečina, v ktorej sa dozviete odpovede aj na tieto otázky:

  • K čomu podnecuje deti pobyt v lesnej škôlke
  • Aké sú prínosy voľnej hry v prírode
  • Prečo by jeden učiteľ nemal mať na starosti viac ako 7 detí
  • Prečo sa rozhodla založiť lesnú škôlku
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres
Spolupráca

Nadácia Dobrý skutok