Práve hráme

03/06/2024

Striptíz alebo vystúpenie akrobatov počas pohrebu? Na Taiwane nič výnimočné


Katarína Lišková je cestovateľka, fotografka a galeristka, ktorá vás zoberie na cestu okolo sveta, avšak takú netradičnú. V najnovšej epizóde podcastu A čo potom? prezradila Viky Havránek, ako sa ľudia naprieč celým svetom lúčia so svojimi milovanými.

Katka pôsobí tak, že kamkoľvek sa vyberie, tam bez problémov zapadne. „Možno to je aj tým, že veľa cestujem sama, a tak majú ľudia väčšiu tendenciu prijať ma medzi sebe,“ prezradila hneď v úvode a dodala, že v Afrike, Iráne a v krajinách Latinskej Ameriky sa jej podarilo stať sa súčasťou menších rodín. Vo svete sa skutočne nestratí, pretože sa dokáže dorozumieť niekoľkými jazykmi. „V rôznych kútoch sveta sa snažím naučiť ich reč, aspoň základy,“ prezradila jej recept. Počas jej ciest zažila aj množstvo netradičných vecí, akými sú napríklad posledné rozlúčky so zosnulými. A tie, ako sama priblížila, sa mnohokrát líšia od tých, na aké sme zvyknutí na Slovensku.

V podcaste priblížila, že počas jej návštevy Mexika sa omylom ocitla na kare, ktorý pripomínal veľkú párty. Spočiatku ani ona netušila, že ide o rozlúčky s nebožtíkom. „Medzi sviečkami a fľaškami Tequily bolo v kuchyni vystavené telo dedka, ktorý zomrel,“ priblížila a dodala, že pre niektorých jej spolucestovateľov bol tento pohľad náročný.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

To však nie je všetko, čo počas svojich ciest zažila. Čo sa nám zdá ako veľmi bizarná situácia, príde domácim úplne normálne. V africkej Ghane je pohreb významnou spoločenskou udalosťou. Dokonca si tam môžete vybrať, ako chcete, aby vyzerala truhla. Môže mať tvar fľaše od Coca Coly alebo to môže byť lietadlo. „Ak bol otec napríklad obuvník, môže byť pochovaný v rakve, ktorá má tvar topánky,“ uviedla. To však nie je to najzvláštnejšie, čo prezradila.

„V oblasti Taiwanu a Číny robia ľudia obrovské rozlúčkové párty. Nie je ničím výnimočným, že súčasťou pohrebu je aj striptíz,“ povedala. Ak bolo dedkovým jedným z posledných prianí, aby mu na rozlúčke tancovali mladé ženy, tak sa tak udeje a nie je to nič zvláštne. Dokonca je to len jeden bod programu, priblížila Kristína. Počas pohrebu môžu vystúpiť aj akrobati. Vypočujte si netradičný pohľad na smrť z perspektívy rôznych kultúr sveta už teraz v najnovšej epizóde podcastu A čo potom?.

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Katarína Lišková

Nadácia Dobrý skutok