Práve hráme

17/05/2024

Hrôzostrašné tajomstvo mohyly na Slovensku: Prebudili deti ducha starovekého bojovníka?


Predstavte si túto scénu: Ste v tichom, pustom kraji. Okolo vás nie je nič, iba šíra krajina. Stojíte na vrchole starovekej mohyly a napriek horúcemu letnému slnku vám po chrbte prechádza intenzívny mráz. Okolo seba cítite zvláštne prúdenie, akoby vás chcel niekto chytiť za rameno, akoby sa vám niekto prihováral. Ale vôkol niet ani živej duše.

Staroveká mohyla v katastri dnešnej obce Palárikovo bola tri tisícročia dozadu miestom, kde sa stretávali duchovia minulosti a prítomnosti. V časoch jej vzniku ešte Palárikovo Palárikovom nebolo. Nežili tu ani Slovania, ani Maďari, ani bájni Kelti, ktorí sem prišli až o dlhé stáročia neskôr. Kto teda boli jej tajomní stavitelia? Akým jazykom sa zhovárali? Čomu verili a prečo postavili mohutnú mohylu práve na tomto osamotenom mieste? Odpovede na podobné otázky si dnes môžeme už len domýšľať. A ani príbehy, ktoré sa tu až do 70. rokov minulého storočia odohrali, už nemá kto spoľahlivo prerozprávať. Iba ak… Magickú skúsenosť s mohylou počas letných prázdnin zažil aj Michal so sestrou Emou, a to v čase, keď boli deťmi. Dospelí tento prípad vtedy uzatvorili ako námesačnosť. Krátko na to sa však mohyla dala zbúrať. Oficiálnym dôvodom boli melioračné práce, protipovodňové opatrenia a socialistické úsilie o zvýšenie hektárových výnosov.

„Krátko po precitnutí Miško nič nechápe. Spolu so spiacou sestrou stojí na pahorku, pyžamo mokré a ufúľané od hliny. Rozhliada sa vôkol seba a všade kam pozrie, sa dvíha voda. Z tmy sa vynára temná silueta bojovníka. Nie je to zlý sen. Je to čosi horšie – Avram! Zväčšuje sa, rastie a v rukách sa mu blyští bronzový meč, ktorého ostrie neotupili ani tri tisícky rokov. Nebo križujú blesky a Miško si uvedomuje, že je len otázkou času, kým ktorýsi udrie do mohyly pod ich nohami.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si epizódu Avramova mohyla z tretej série najúspešnejšieho slovenského mystery podcastu – Nezhasínaj!. Priblíži vám príbeh dvoch súrodencov, ktorí prekabátili smrť.

Príbehmi hrôzy, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika, vás bude i naďalej sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.

PS: Báť sa je povolené!

CREDITS:

Scenár: Juraj Raýman
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Marek Majeský
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová
Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

Všetky časti podcastu Nezhasínaj!

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

Mobilné aplikácie Rádia Expres