Polárna žiara uchvátila Slovensko! Ako je možné, že sa u nás objavila?
Farebné nebeské divadlo nám počas uplynulých dní doprialo Slnko. Podľa odborníkov je za takýmto nevídaným javom jasnej polárnej žiary mimoriadna eruptívna aktivita Slnka, ktorá spôsobila extrémnu geomagnetickú búrku.
Čo tieto výrazy znamenajú a ako je možné, že sme žiaru videli aj u nás, v podcaste Dopodrobna vysvetlí docent Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. O tom, že takýto obraz sme na našej oblohe nemali dve desaťročia a aj to, prečo má polárna žiara viacero farieb, vysvetlí astronóm Jiří Šilha z Univerzity Komenského. Epizódu pripravila Ľubica Janíková.
Zdroj náhľadovej fotografie: TASR / Dano Veselský
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií a videí zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona