Práve hráme

14/05/2024

Švajčiarsko vyhralo tohtoročnú Eurovíziu. Podarilo sa im to po 36 rokoch!


Eurovision Song Contest 2024 sa konal vo švédskom meste Malmö a priniesol divákom neuveriteľné vystúpenia z celého kontinentu. Tento rok vyhral švajčiarsky spevák Nemo Mettler s piesňou The Code, ktorá získala úctyhodných 591 bodov a stala sa tak najúspešnejšou pesničkou. Ide o prvú výhru Švajčiarska od roku 1988 – ich doposiaľ poslednou víťazkou sa stala pred 36 rokmi Céline Dion.

Nemo, ktorý má 24 rokov a identifikuje sa ako nebinárna osoba, predstavil svoju pieseň v unikátnej kombinácii opery a tanca, čo divákov nielen oslovilo, ale aj potešilo. Jeho dynamické vystúpenie bolo zvýraznené jeho oblečením – na pódium vyšiel v krátkej sukni – a pohybmi na naklonenom kovovom disku, čo malo za cieľ ilustrovať vizuálnu a emotívnu silu skladby.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Tento ročník Eurovízie bol poznačený silnými vystúpeniami. Po druhý raz po sebe sa konal v Malmö vďaka minuloročnému víťazstvu Švédska. Spolu súťažilo 37 krajín, z ktorých 25 sa dostalo do veľkého finále. Súťaž bola vysielaná pod sloganom United By Music, ktorý sa stal ultimátnym heslom celej pesničkárskej súťaž. Zároveň vyzdvihuje silu hudby a zjednotenie rôznych kultúr a národov, ktoré má spájať práve muzika.

Výsledok bol tento rok však veľmi tesný. Na druhom mieste sa umiestnilo Chorvátsko, ktoré získalo 547 bodov. Baby Lasagna bol síce miláčikom publika a získal najviac bodov od verejnosti, no ani to mu na víťazstvo nestačilo.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj náhľadovej fotografie: Profimedia.cz

Mobilné aplikácie Rádia Expres