Práve hráme

09/05/2024

Do tejto nemocnice by si sa dostať nechcel. Z ošetrovateľa sa vykľul najhorší sériový nemocničný vrah v USA


Koncom deväťdesiatych rokov a začiatkom milénia sa vo viacerých nemocniciach v amerických štátoch New Jersey a Pennsylvánia vyskytli obdobia, kedy medzi pacientami na jednotke intenzívnej starostlivosti zaznamenávali vyššie množstvá úmrtí, než zvyčajne.

Neskôr sa ukázalo, že tieto epizódy neboli náhodné. Ich spoločným menovateľom bol jediný zamestnanec. Ošetrovateľ Charlie, médiami prezývaný ako Anjel smrti. Počas svojho 16-ročného pôsobenia rôznymi liečivami zavraždil viac ako 400 pacientov a spôsobil utrpenie tisíckam príbuzných a blízkych jeho obetí. Anjel smrti sa tak navždy zapísal do dejín ako najhorší sériový nemocničný vrah v Spojených štátov. Čo ho k tomu viedlo a čo pri usmrcovaní svojich obetí skutočne prežíval hlboko vo svojom vnútri asi už nikdy nezistíme. No tak, ako väčšinu psychopaticky narušených osobností, aj prežívanie a konanie Charlesa zrejme zásadne ovplyvnili skúsenosti a zážitky z  detstva a rannej mladosti.

„Amy sa celá roztrasie. Z dokumentácie je jasné, že jej kamarát Charlie neoprávnene vyberá veľké množstvo liekov. A robí to veľmi prefíkane. Naloguje sa, zadá výber a vzápätí ho v systéme hneď aj zruší, takže to vyzerá, akoby sa nič nestalo. Lenže ona vie, že zásuvka sa aj pri zrušenom výbere otvorí a on si môže zobrať, čo potrebuje. Ide o bezpečné liečivá, no keď sa podajú pacientom bez indikácie alebo s kontraindikáciou, môžu spôsobiť smrť. Smrť, ktorá na prvý pohľad nebude pôsobiť podozrivo.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Smrť v bielych plášťoch – novú sériu Kriminálnych spisov nájdete už teraz na Podmaze a vo vašich podcastových aplikáciách.

CREDITS:
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Martin Kaprálik
Psychologička: Sylvia Dančiaková
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová

Podcast Kriminálne spisy obsahuje násilné a sexuálne scény. Preto nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.

Všetky časti podcastu Kriminálne spisy

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

Nadácia Dobrý skutok