Práve hráme

02/05/2024

Tajomnú šachtu v Tatrách mali vytvoriť mimozemšťania na ovládnutie ľudstva. Mnohí sa ju pokúšajú nájsť už desaťročia


Útok mimozemskej civilizácie vo filmoch vždy vyzerá ako devastačná vojenská operácia. Krik, krv, streľba. Ale viete si predstaviť, že by 8 miliárd ľudí naraz iba pokojne zaspalo a zmizlo?

Aj takto si predstavujú niektorí záhadológovia útok mimozemšťanov, ktorí údajne postavili Mesačnú šachtu – monštruózny hudobný nástroj na ovládnutie ľudstva. Jej príbeh sa začína pred 80 rokmi, v jaskyni niekde v Belianskych Tatrách. Svedkom o existencii tohto nástroja mal byť Anton Horák, český vojenský veliteľ a výsadkár. Po vojne síce emigroval, ale zabudnúť nedokázal. Svoje zážitky a spomienky na stretnutie so zvláštnym geologickým útvarom  podrobne spísal do denníkových zápiskov. Svoju správu neskôr uverejnil aj v prestížnej vedeckej publikácii. Časom ju prebrali viaceré časopisy, a tak sa jeho osobná skúsenosť aj s informáciou o existencii Mesačnej šachty dostala naspäť na Slovensko.

„Anton sa potichu spúšťa dnu do šachty, krok po kroku opatrne zlieza. Keď sa dostane dole, ostane splývať v tme pri stene. To, čo zbadá, ho úplne priková k zemi.  V strede šachty je obrovská vatra a okolo nej sú do kruhu rozostavané nejaké bytosti zahalené v plášťoch s kapucňami. Vydávajú zvláštne zvuky, ktoré znejú ako dunenie šachty. Znie to trochu ako spev. Antonovi rezonuje zvuk celým telom“.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si epizódu Mesačná šachta z tretej série najúspešnejšieho slovenského mystery podcastu – Nezhasínaj!. Priblíži vám príbeh českých výsadkárov, ktorí sa pri ukrývaní pred nemeckými jednotkami dostali do kontaktu so zbraňou, ktorú dodnes hľadajú speleológovia a záhadológovia z celého sveta.

Príbehmi hrôzy, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika, vás bude i naďalej sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.

PS: Báť sa je povolené!

CREDITS:

Scenár: Miriam Fulmeková
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Marek Majeský
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová
Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

Všetky časti podcastu Nezhasínaj!

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres

Nadácia Dobrý skutok