Práve hráme

02/05/2024

Pamätajú si mačiatka svoju mamu a súrodencov?


Mačky majú mimoriadne dobrú pamäť a výborné vzťahy so svojim majiteľom. Ich súrodenci zohrávajú v ich živote veľmi dôležitú úlohu, najmä v období socializácie a vývoja.

Počas spoločne stráveného času sa mačky učia dôležitým sociálnym zručnostiam a správaniu, ako je hra, spolupráca, verbálna a neverbálna komunikácia, sociálna hierarchia. To, čo sa ako malé naučia, to si nesú do ďalšieho života. Preto je také dôležité, aby zostali s mamou a súrodencami až do 12.týždňa. Pamätajú si ale svoju mačaciu rodinu?

Ak máte strach, že vaša mačka celý život myslí na svojich príbuzných, môžeme vás upokojiť. Aj keď majú mačky spomienky, nikdy si nevybudujú rodinné putá ako my. Vo vzťahoch s inými mačkami sa spoliehajú na svoje zmysly, najmä čuch.

Vďaka nemu dokážu po dlhých rokoch rozpoznať svojich súrodencov. Schopnosť analyzovať a zapamätať si vôňu je tu oveľa dôležitejšia ako pamäť. Tieto zvieratká si dokážu zapamätať ostatné mačky, ktorých vôňu už poznajú. Príbuzné mačky, ktoré neboli oddelené príliš skoro, sa teda naozaj môžu po rokoch odlúčenia vďaka svojej vôni ľahko spriateliť.

Ak sa potrebujete uvoľniť, alebo si zlepšiť náladu, skúste sa pár minút pozerať na video s mačiatkami…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Mobilné aplikácie Rádia Expres