Práve hráme

30/04/2024

Klinická psychologička Eva Reichelová: To, ako sa dieťa hrá, ukazuje, ako sa cíti a čo prežíva


Milujete inšpiratívne rozhovory, ktoré sa nekĺžu iba po povrchu? Máte radi aj nevšedné témy, ktoré vedia rozpútať spoločenskú debatu? Filip Jánošík Lehotský vám v podcaste Hľadá sa človečina priblíži rôzne príbehy. Vyspovedá aj známe osobnosti, ktoré porozprávajú neraz o osobných prehrách nad životom, o ľudskosti, o návratoch k zdravým medziľudským vzťahom, o stretnutiach so smrťou či o otázkach viery a hodnôt. Stačí byť spolu, otvorene sa rozprávať a počúvať sa – nech je ľudskosť virálna!

Rovnako ako samotná spoločenská hra čLOVEčina, aj podcast prináša množstvo zábavy a vtipných momentov, zároveň však ide do hĺbky, posúva hranice a núti poslucháčov premýšľať.

Štvrtým hosťom v podcaste Hľadá sa človečina je klinická psychologička Eva Reichelová. K Filipovi priniesla filiálnu terapiu hrou, ktorá pomáha malým deťom s psychickými problémami. Hra dáva rodičom návod, ako efektívne rozvíjať vzťah s dieťaťom a tým ho zbavovať stresu a negatívnych emócií, ktoré v sebe zadržuje. Zaberie len pol hodinu denne, no dieťatku prinesie pocit záujmu zo strany rodiča zatiaľ, čo mu buduje seba reguláciu emócií. Podľa slov Evy je práve emočné napojenie rodiča s dieťaťom, ten najluxusnejší zážitok, ktorý môže dnes dieťaťa dostať.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Filipovi porozprávala o jej zaujímavej ceste k štúdiu psychológie: „Z trucu som si dala prihlášku na psychológiu. Výchovná poradkyňa mi povedala, že aj tak ma tam nezoberú.“ Prezradila, čo ju dokáže nahnevať, či si dokáže regulovať vlastné emócie a či vníma očakávania pacientov, že psychológ musí byť v perfektnom psychickom zdraví. V rozhovore hovorila aj o tom, že hračky sú slovami dieťaťa, a to, ako sa dieťa hrá, dokáže o jeho vnútorných emóciách veľa napovedať.

Vypočujte si celý rozhovor, v ktorom sa dozviete:

  • Ako prebieha terapia detí u psychológa a ako by na ňu mali nadviazať rodičia doma
  • Ako by mal rodič reagovať na negatívne správanie dieťaťa na verejnosti, ak ho nechce hrešiť
  • Aké sú najčastejšie problémy detí v dnešnej dobe
  • Kedy nechať dieťa hrať sa samé a kedy sa k nemu pridať
  • Ako predstaviť deťom vzťah s technológiami bez toho, aby si na ne  vytvorili závislosť
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres
Spolupráca

Nadácia Dobrý skutok