Práve hráme

29/04/2024

Počuli ste už o vitamíne N? S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte jeho nedostatkom


Bez vitamínu N sa nedá žiť. Neboli by sme tu bez neho my, zvieratá, stromy… Vitamín N je totiž Nature, alebo po slovensky príroda. Na Slovensku by sme ho teda volali vitamín P a vymyslel ho spisovateľ Richard Louv ktorý píše o tom, ako nás a naše deti príroda dokáže zachrániť pred vplyvom modernej doby.

Nie je v tabletke

Nezískava sa z potravy a neexistuje žiadna magická pilulka, ktorou si dodáme potrebnú dávku. Musíme jednoducho vstať, odísť od obrazovky a vyjsť na čerstvý vzduch, čo najbližšie k nejakej zeleni. Ak ho konzumujeme správnym spôsobom, dokáže zázraky.

  • znižuje stres a zlepšuje kvalitu spánku
  • znižuje riziko krvného tlaku, cukrovky a obezity
  • zlepšuje funkciu imunitného systému
  • posilňuje duševné zdravie a znižuje depresiu a úzkosť
  • pomáha nám, aby sme sa cítili sa spokojnejší sami so sebou
  • zvyšuje sociálne cítenie a posilňuje vzťahy

Ako zvýšiť hladinu vitamínu N?

Pobyt v prírode, ktorý nás skutočne nabije energiou, musí byť plne vedomý a zámerný, náhodná prechádzka parkom pri pozeraní do mobilu a behu do práce sa naozaj nepočíta. Na to, aby sme vstrebali všetko, čo je v prírode užitočné, ju musíme vnímať každým zmyslom. Dobrá správa! Nezáleží na tom, či budeme tráviť čas v blízkom parku, lese alebo hoci len vo vlastnej záhrade, na terase či balkóne plnom kvetov.

Aspoň 15 minút… Každý deň!

Je dokázané, že na to, aby sme z toho mali skutočný úžitok, potrebujeme aspoň štvrťhodinu denne v prírode. A 15 minút naozaj nie je veľa, však? Využime teda pekné počasie a poďme na čerstvý vzduch dnes a každý ďalší deň. Cez víkendy to určite zvládneme aj dlhšie ako 15 minút a cez týždeň to stačí.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Nadácia Dobrý skutok