Práve hráme

24/04/2024

Prvé YouTube video oslávilo 19 rokov. Ikonické video malo len 18 sekúnd a bolo na ňom toto!


Pred devätnástimi rokmi, presne dnes, bola na novovzniknutú platformu YouTube nahraná úplne prvá videonahrávka, ktorá odštartovala éru digitálneho zdieľania obsahu. Toto historické video, nazvané Me at the zoo, bolo nahraté používateľom Jawedom Karimom 23. apríla 2005.

Vo videu, ktoré má dĺžku iba 18 sekúnd, dominuje práve Jawed, ktorý sa na ňom priamo obracia k divákom z miesta, ktorého názov ti napovie veľa – zo ZOO v San Diegu. V jednoduchosti a priamočiarosti tohto videa je ukážka skromných začiatkov toho, čo sa stalo globálnym fenoménom. Karim v ňom komentuje slony za ním a zdôrazňuje, že je to cool. Dokonca tak nazval aj jednu tretinu videa, ktorá nesie názov: Tá cool vec. Video sa od svojho uvedenia stalo ikonickým, pretože symbolizuje prvý krok k tomu, čo dnes poznáme ako YouTube – domov miliónov videí, kde sa každý deň uploadujú hodiny a hodiny nového obsahu.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Tento prvý upload tak predstavoval významný míľnik nielen pre YouTube, ale pre celý internet, ako platformu pre zdieľanie a šírenie obsahu. Video Me at the zoo zostáva nie len technickým artefaktom, ale aj pripomienkou toho, ako môžu malé začiatky viesť k veľkým zmenám. Aj keď sa odvtedy na YouTube objavilo mnoho iných záznamov, ktoré prekonali rekordy v počte zhliadnutí a popularity, toto prvé video zostane navždy záznamom skromných začiatkov. Video má v súčasnosti viac ako 300 miliónov videní a upozornil naň instagramový profil Pubity.

Zdroj náhľadovej fotografie: YouTube

Nadácia Dobrý skutok