Práve hráme

22/04/2024

Zrady, hádky, milenky. Takto v skutočnosti žijú bociany


Taký krásny vták! S bocianmi máme spojené povedačky z detstva, uzlíček s bábätkom, šťastný domov, partnerov žijúcich v páre. Figu drevenú. Veríte, že bociany sú verné a zažívajú veľkú lásku? Je to úplný nezmysel. Ich životy sú plné škandálov, intríg a zrád. Keď sa bociany rozhodnú založiť si rodinu, zvyčajne sa v inkubácii vajíčok striedajú. Počas tejto doby druhý partner chodí na lov a stará sa o svoju druhú polovičku. Čo sa deje mimo spoločného hniezda, bolo donedávna záhadou.

Ako žije dvojica v skutočnosti?

Poľskí ornitológovia len nedávno získali viac informácií o živote a zvykoch bocianov. Pozorovanie známeho páru bocianov v meste Przygodzice pri Ostrówe Wielkopolskom prinieslo množstvo prekvapivých informácií. V súčasnosti tam hniezdi samica Przygódka, ktorá je dcérou Przygody a Dziedzica. To, čo urobili jej rodičia, je mimo ľudské chápanie.

Na základe pozorovaní správania Przygodu a Dziedzica sa podarilo vytvoriť modely fungovania bocianích rodín. V roku 2008 boli ornitológovia svedkami nevery samca, ktorý sa jej dopustil ihneď po kopulácii s partnerkou. Nespratník odišiel do susednej dediny, kde hľadal nezáväzné vzrušenie. Nezostal len pri tom, navštívil niekoľko ďalších miest. Vedcom sa to podarilo určiť na základe GPS zariadenia.

Je to neverník a bitkár!

Samec zradil svoju partnerku nielen mimo hniezda, ale aj v ňom! Ukázalo sa, že si k sebe pozval cudziu samicu.
Bocian pravidelne opúšťal Przygodu, ktorá sa starala o vajíčka, aby ju podvádzal s inými samicami. Potom sa v Przygodziciach objavila cudzia samica. Samec sa s ňou začal páriť, keď sa jeho stála partnerka náhle vrátila do hniezda a vypukla hádka . Dobrodružstvo sa skončilo tak, že cudzia samica odletela a samec ostal zranený. Nakoniec manželia krízu vyriešili spoločnou kopuláciou.

Môže to dopadnúť všelijako…

Ďalším ich málo známym správaním je, že samica môže zničiť znášku, ak sa samec dlho nevracia a ona má pocit, že nie je schopná sama uživiť rodinu… Toľko k milým vtáčikom, ktoré majú s ľuďmi, zdá sa, celkom dosť spoločného… Pozrite si video priamo z hniezda.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com

Mobilné aplikácie Rádia Expres