Práve hráme

19/04/2024

Psychologička Mrázová: Deti majú magické vnímanie sveta, smrť pre nich často neznamená konečnú možnosť


Ako hovoriť s rodičmi o ich poslednej vôli. Čo urobiť pre človeka, ktorý prišiel o svojho blízkeho? Ako sa o tejto téme rozprávať s deťmi? S odchodom z tohto sveta sa spája oveľa viac, ako sme si počas života ochotní pripustiť. A moderátorka Viky Havránek mala už od detstva k smrti bližšie, ako väčšina jej rovesníkov. Nakoniec, ako sama povedala, tak to býva, ak ste vnučkou hrobára.

V druhej epizóde sa Viky rozpráva so psychologičkou Romanou Mrázovou o tom, ako deti vnímajú a prežívajú smrť. Aj keď sa deti snažíme nezaťažovať smutnou a ťažkou situáciou v rodine, netreba sa tomu vyhýbať, pretože to aj tak cítia. Treba byť opatrní, pretože, ak strate blízkeho človeka dostatočne nerozumejú, môžu začať obviňovať samé seba. Napríklad tak, že ich správanie zapríčinilo nešťastie v rodine.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si druhú epizódu podcastu A čo potom?, ktorý pochádza z dielne Rádia Expres, v ktorom vám zodpovieme aj tieto otázky:

  • Ako sa s deťmi rozprávať o odchode blízkeho?
  • Je vhodné ich brať na pohreb?
  • Existujú prostriedky, ktoré nám pomôžu vysvetliť im, čo znamená smrť?

Prežívanie smrti z pohľadu seniorov

Nevenovali sme sa však len tomu, ako deti vnímajú smrť. Reč bola aj o tom, aké je prežívanie smrti z pohľadu seniorov. Odchod blízkej osoby je vždy bolestivý, ale čo ak je to životný partner, s ktorým ste žili desiatky rokov? Vtedy je bežné, že senior upadne do depresie a stratí zmysel života.

  • Ako mu pomôcť?
  • Čo prežíva pozostalý človek
  • Čo mu zmierni bolesť po odchode životného partnera
  • Môže človek od žiaľu zomrieť?

Zdroj náhľadovej fotografie: Adobe Stock

Mobilné aplikácie Rádia Expres