Práve hráme

12/04/2024

Manželov z českého vidieka nespájala iba láska, ale aj zvrátená túžba – chladnokrvné vraždenie dôchodcov


Aj na vidieku, kde čas plynie pomalšie a sused si pozná suseda, sa odohrávajú príbehy s tragickým koncom. Pred viac ako 20 rokmi takýto osud zasiahol viaceré české obce, ktoré sa sledom odohraných udalostí navždy zapísali do dejín českej a slovenskej kriminalistiky.

Všetky obce mali spoločného menovateľa – manželský pár, ktorý okrem toxickej lásky spájali aj série vrážd. V rokoch 2001 až 2002 Jaroslavovi a Dane za obeť padlo osem ľudí v dôchodkovom veku, ktorých lúpežne prepadávali. Prípad sériových vrahov verejnosťou otriasol najmä z dôvodu, že manželia pred spravodlivosťou utekali pridlho. Prispela k tomu aj skutočnosť, že polícia a súdni patológovia úmrtia dôchodcov považovali za nehody, samovraždy či nešťastné náhody. Jaroslav a Dana sú dodnes symbolom toxického vzťahu. To, či by vraždili, aj keby sa nikdy nestretli, je dnes už len predmetom špekulácií a dohadov.

„Jarda by už odišiel, ale vtedy dôchodca urobil osudovú chybu. Strhol útočníkovi pančuchu z hlavy a zrazu sa mu díval priamo do tváre. Okamžite ho spoznal. Veď je to chlap, ktorý žije v susednom dome! Nestihol ho ani osloviť, keď si Jarda uvedomil, čo bude nasledovať. Za obe prepadnutie skončí zas v lochu, a rovnako aj Danka. Obaja už sedeli a vie, že teraz im súd všetko spočíta. Obrovské ruky priložil na krk dôchodcu a pevne stisol. Držal dovtedy, kým sa muž neprestal brániť a hýbať. Vydýchol v jeho prstoch posledný kúsok života.“

Pokiaľ vás smrť nespojí… Nutprodukcia uvádza do slovenských kín film Manželia Stodolovci, v ktorom láska znamená niekoho zabiť. Český režisér Petr Hátle si posvietil na skutočný príbeh, ktorý pred viac ako 20 rokmi otriasol Českom aj Slovenskom. Prípad manželov, ktorých okrem spoločnej toxickej lásky spojili aj chladnokrvné vraždy 8 seniorov. Film Manželia Stodolovci, ktorý je už v kinách, prináša CinemArt.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

CREDITS:
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Hlas: Martin Kaprálik
Psychologička: Sylvia Dančiaková
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová

Nasledujúci príbeh vychádza z verejne dostupných informácií a oficiálnych zdrojov, ktoré sú spracované do beletrizovanej podoby, a preto okrem faktických informácií obsahuje aj tvorivé prvky dotvárajúce celkový príbeh.

Podcast Kriminálne spisy obsahuje násilné a sexuálne scény. Preto nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy.

Všetky časti podcastu Kriminálne spisy

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív Rádio Expres
Spolupráca

Mobilné aplikácie Rádia Expres