Práve hráme

02/04/2024

Kukučka znesie vajce aj za 4 sekundy


Vieme všetci, ako to s tou kukučkou chodí. Hniezdo si nestavia, svoje vajíčka dáva na starosť cudzím rodičom. Volá sa to hniezdny parazitizmus. Je to ale zaujímavý vtáčik a je zákonom chránený, pretože sa stará o prírodnú rovnováhu. Ako jedna z mála žerie chlpaté húsenice, ktoré iné vtáčiky nechcú.

Kukučka si teda vyhliadne hniezdo a znesie tam svoje vajce. Je to však len začiatok príbehu. Po vyliahnutí mladé kukučky vytlačia von z hniezda ostatné vajcia, alebo dokonca mláďatá, a tak získajú všetku starostlivosť hostiteľa pre seba.

Dlho nebolo známe, ako celý proces prebieha a čo všetko sa v hniezde deje. Vedci z Ústavu biológie stavovcov AV ČR na čele s ornitológmi Václavom Jelínkom a Marcelom Honzom ale podrobne popísali správanie kukučiek priamo pri čine. Pri skúmaní videí prišli na to, že aj keď kukučka nerušená ostatnými okolnosťami znáša vajíčko v priemere 16 sekúnd, dokáže to aj 2x rýchlejšie! V extrémnych prípadoch dokázala samička zniesť vajíčka aj za štyri sekundy.

Kukučka to ale v živote zďaleka nemá jednoduché. Videá ukázali, že napadnutie napríklad  trsteniarikom, môže skončiť až smrťou kukučky. Ani brutálne útoky, keď iný vtáčik sedí na kukučke a ďobe jej plnou silou do hlavy, jej v znesení vajec nezabránia. Pozrite si, ako sa kukučka a ostatné vtáčiky ozývajú v našej prírode…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Youtube

Nadácia Dobrý skutok