Práve hráme

02/04/2024

6 úžasných vecí, ktoré vymysleli deti


Deti sú skvelé, šikovné, majú fantáziu bez hraníc a ich rozum nezaťažujú problémy dospelých. Preto vedia tie svoje riešiť s nadhľadom a ľahkosťou. Vedeli ste, že ich vynálezy dokázali zmeniť svet? Samozrejme k lepšiemu.

Braillovo písmo

Tento špeciálny druh písma pre nevidiacich funguje na princípe bodov vystupujúcich z papiera alebo iného povrchu, ktoré čitateľ vníma hmatom. Písmo je pomenované podľa francúzskeho učiteľa Louisa Brailla. Ten stratil zrak ako trojročný a keď mal 16, vytvoril toto písmo úpravou vojenského nočného písma – systému umožňujúceho čítanie za tmy.

Vianočné svetielka

Predtým, ako boli vynájdené elektrické žiarovky, ľudia si zdobili stromčeky sviečkami. Ale v roku 1917 už elektrine verili viac a 15-ročný Albert Sadacca sa rozhodol, že to využije. Dostal nápad vytvoriť cenovo dostupnú súpravu vianočných svetielok a nechal ich vyrobiť v spoločnosti jeho rodičov, ktorá vyrábala osvetlenie. Vďaka nemu sú teraz svetielka súčasťou sviatkov.

Transformeri

V roku 1962 dal 5-ročný Robert Patch dokopy pár krabíc od topánok a pár uzáverov na fľaše. Tak si spravil vozidlo, ktoré by sa dalo premeniť na tri rôzne nákladné autá: vyklápač, valník a skriňový nákladiak. Jeho otec pracoval na patentovom úrade a požiadal o patent na meno svojho syna. Drobec sa podpísal iba veľkým X…

Trampolína

George Nissen mal 16 a chodil na strednú, keď so svojim trénerom postavili prvú trampolínu. Tá sa skladala z kovového šrotu a pneumatík, až neskôr ju upravili tak, aby sa dala vyrobiť a prenášať. Trampolínu kedysi využívali vo veľkom benzínky, aby sa deti vyskákali, kým nastúpia naspäť rodičom do auta.

Plávacie plutvy

Začiatkom 18. storočia si 11-ročný chlapec, ktorý rád plával, všimol, že by mohol plávať rýchlejšie, ak by mal väčšiu plochu na pretlačenie. Z dosiek oválneho tvaru si vyrobil ručné plávacie plutvy a v strede si urobil otvory na ruky. Tým dieťaťom bol Ben Franklin, ktorý neskôr vynašiel aj bifokálne sklá, bleskozvod a tachometer. Áno, je to ten Benjamin Franklin, ktorý sa stal prezidentom USA.

Nanuky

Vďaka roztržitosti 11-ročného Franka Eppersona teraz máme skvelú maškrtu na leto. V roku 1905 Epperson, ktorý pochádzal zo San Francisca, pomiešal sladký prášok v šálke vody a zabudol ju vonku. Ráno našiel v šálke mrazenú lízanku. Po rokoch výroby mrazených pochúťok pre priateľov a nakoniec aj pre svoje vlastné deti požiadal Epperson v roku 1924 o patent.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Nadácia Dobrý skutok