Práve hráme

06/03/2024

Vedeli ste, podľa akého zvieratka vznikol Mončičák?


Rozkošné farebné plyšáky, ktoré milovali deti v rokoch 80. vymyslel Japonec. Vyrábajú sa ale dodnes. Mončičiaci, vlastným menom Monchhichi sa zrodili v hlave pána Sekiguchiho z Japonska. Ten si raz vyšiel na výlet do Nemecka a pri návšteve obchodu s hračkami uvidel prekrásnu bábiku. Zapáčila sa mu natoľko, že sa rozhodol podľa nej vytvoriť novú hračku pre deti. Hračka mala deťom prinášať posolstvo o kráse lásky a priateľstva. Odpoveď je teda takáto: Mončičák nevznikol podľa zvieratka, ale podľa bábiky v tvare dievčatka.

Deti lákala najskôr 20 cm vysoká plyšová hračka s tmavo hnedou srsťou a chvostíkom. Niekedy mohla vydávať aj pískací zvuk. Pravá ruka držala pôvodne malú fľaštičku (neskôr len palec), ktorá presne pasovala do úst. Export týchto hračiek sa začal už v roku 1975 do Nemecka a Rakúska, potom nasledovala napríklad Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Dánsko, Španielsko a Maďarsko. V Nemecku bola počas 80. rokov hračka dokonca predávanejšia ako v Japonsku. Objavilo sa tiež biele, modré, ružové a žlté zvieratko. Tie dorazili spolu s malým hnedým mackom aj k nám.

Pán Sekiguchi chcel, aby nová hračka mala tvár, ruky a nohy z plastu, tak ako nemecká bábika. Telíčko si predstavoval mäkučké a príjemné na maznanie. A malo by to byť na rozdiel od bábiky mláďatko nejakého zvieratka. Tam už sa objavil aj macko, zajačik a mačička. Stali sa tak populárne, že na základe týchto hračiek vznikol v roku 1980 úspešný japonský anime seriál Futago no Monchhichi, natočených bolo 130 epizód. V roku 1983 potom vznikol od firmy Hanna-Barbera trinásťdielny americký kreslený seriál Monchhichis.

Pozrite si retro reklamu, ktorá sa vysielala v USA.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Youtube

Mobilné aplikácie Rádia Expres