Práve hráme

28/02/2024

Skupina METALINDA vydáva reedíciu svojho debutového albumu z roku 1990 a vyráža na jarné turné


METALINDA je debutový album rovnomennej bratislavskej kapely, ktorý vydalo vydavateľstvo Opus v roku 1990. Skupina tu plnohodnotne nadväzuje na veľmi úspešnú slovenskú pop-rockovú líniu z 80. rokov (Elán-Tublatanka-Team) a prináša výrazné piesne, ktorým interpretačne dominujú gitarista Peter Sámel a spevák Pavol Drapák – kľúčové osobnosti skupiny METALINDA.

Kapela pod vedením svojho lídra, gitaristu, skladateľa, textára a zakladajúceho člena Petra Sámela na svojom eponymnom debute obsadila tú najtvrdšiu, heavy-metalovú časť vtedajšieho slovenského rockového spektra.  Nekompromisnosť repertoáru predznamenal ešte v roku 1989 singel so skladbami Kovový kráľ a Jago a ďalších osem skladieb ju potvrdilo. Album uzatvára skladba Ján Amos Džínový, ktorá sa stala jedným z najväčších hitov v bohatom repertoári skupiny. Po 34 rokoch vychádza reedícia debutového albumu vo forme LP a CD nosiča.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Frontman skupiny Peter Sámel priznal, že v tej dobe bolo veľmi náročné dostať sa k vydaniu albumu. Najprv ste museli nahrať tri single a z každého bolo nutné predať celý náklad, čo bolo v tej dobe 5-tisíc kusov, priblížil a dodal, že až po tom, ako sa vám to podarilo, ste sa dostali k nahrávaniu LP platni.

„Mysleli sme si, že sme si slobodu vyštrngali už v roku 1989, ale nie. Zhodou náhod sme tiež spievali o slobode a mieri „Slobodný je free…“. O slobodu treba neustále bojovať a nielen v škole môžeme stretnúť učiteľa, ktorý nás naučí, aby sme sa stali správnymi a dobrými ľuďmi, ako sa spieva v piesni Ján Amos Džínový, ktorá je stále aktuálna. METALINDA má v svojom srdci iba tie pravé ľudské vlastnosti, ako je úprimnosť, priateľstvo, vernosť a láska,“ dodáva líder skupiny.

Pozrite sa na zoznam piesní, ktoré nájdete vinyle či CD:

 1.  ŠANCA
 2.  JAGO
 3. VAN BEETHOVEN
 4.  XÉNIA
 5. KOVOVÝ KRÁĽ
 6. VSR
 7. POLITIKA
 8. MÔJ PRÍBEH
 9. VELÍM SI SÁM
 10. MEFISTO
 11. JÁN AMOS DŽÍNOVÝ
Tlačová správa
 • Skupina čoskoro vyrazí na turné Síla návratů po českých mestách spolu s heavy-metalovými legendami CITRON a LORETTA. Vidieť ich budete môcť v týchto mestách:
  1.3.2024 – Praha – MeetFactory
 • 2.3.2024 – Plzeň – Šeříkovka
 • 5.4.2024 – Zlín – Masters of Rock Café
 • 6.4.2024 – Velké Meziříčí – Jupiter club
 • 12.4.2024 – Ústí nad Labem – Dům kultury
 • 13.4.2024 – Olomouc – S-klub
 • 19.4.2024 – Ostrava – Garage Club
 • 20.4.2024 – Brno – Sono Centrum
 • 26.4.2024 – České Budějovice – Kulturní dům Vltava
 • 27.4.2024 – Hranice na Moravě – Stará Střelnice

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Archív skupiny Metalinda

Mobilné aplikácie Rádia Expres