Práve hráme

01/06/2024

Což takhle dát si špenát? Pozri si dokument z natáčania v roku 1977


Špenát chráni oči, upokojuje nervy a posilňuje mozog, udržiava zdravý krvný tlak, posilňuje srdce, aktivizuje tvorbu kostí a spevňuje zuby, znižuje zápal, bojuje proti rakovine, podporuje rast detí. Takže my sa pýtame: Což takhle dát si špenát?

Pepek Námorník sa môže schovať, my sme v Československu objavili koncom rokov sedemdesiatych zázračné účinky tejto zelenej rastliny vďaka Václavovi Vorlíčkovi a Milošovi Macourekovi. Sci-fi komédiu ste určite videli niekoľkokrát, možno ste o nej ale nevedeli všetko…

  • Autorom textu titulnej pesničky je František Ringo Čech. Napísal ho na požiadanie režiséra Václava Vorlíčka do druhého dňa. Hudbu zložil Karel Svoboda. A pretože v tom čase v kapele Ringo Čecha bol aj Jiří Schelinger, bola voľba speváka jasná.
  • Kvôli rastúcemu rozpočtu chvíľu hrozilo, že film ani nevznikne. Veľa scén, napríklad šľahačkovú bitku, nemohli kvôli ich povahe točiť v reálnych lokalitách, a tak bolo nutné stavať kulisy. Rozpočet sa kvôli tomu vyšplhal nakoniec na takmer 5 miliónov československých korún, čo bolo na vtedajšie pomery naozaj veľa peňazí.
  • Film videlo v kinách 1,5 milióna ľudí.
  • V rozhovore Iva Janžurová uviedla, že inšpiráciu pre Marcelku čerpala od svojich dcér, ktoré boli v čase nakrúcania batoľatami.
  • Pretože išlo o náročný trikový film, odohrávajúci sa väčšinou v prostredí medzinárodného hotela s množstvom nereálnych prvkov, natáčanie niektorých scén chceli točiť v zahraničí. Do filmu chceli angažovať aj zahraničného herca, prípadne časť filmu a niektoré scény realizovať na Kube.
  • Režisér Vorlíček mal strach, aby úloha Ivy Janžurovej (Marcelka) nepohoršovala, keď bola ako malé dieťa v tele dospelej ženy a mala na seba ľan kombiné (a bola veľmi pekná ženská).
  • Ján Kraus (nadstrážmajster VB) si zahral rolu blbého esenbáka s radosťou. Bral to ako pomstu policajtom, s ktorými bol celý život v konfrontácii.
  • Zemánek (Vladimír Menšík) a Líška (Jiří Sovák) si v priebehu filmu striedavo tykajú aj vykajú.

Pozrite si krátke video z relácie Československý filmový týždenník, ktoré vysielali pred tým, ako prišiel film do kín, z roku 1977…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Youtube

Nadácia Dobrý skutok