Práve hráme

26/02/2024

Ženatí muži žijú dlhšie. Ale čo vydaté ženy?


Niektorí ľudia si myslia, že manželstvo je iba podpísaný hárok papiera. Iní ale veria, že ide o pevný a požehnaný zväzok, ktorý prináša veľa dobrého. Výskum ukázal, že mnoho 20-ročných ľudí si predstavuje svoju budúcnosť v nekonvenčných vzťahoch, alebo hľadá priateľstvo s výhodami. Možno zmenia názor vďaka posledným zisteným faktom.

Nová štúdia zbierala údaje 10 rokov a zistila, že manželstvo naozaj ovplyvňuje našu dlhovekosť. Výskum ukázal, že muži majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú žiť dlhšie, ale iba ak sú ženatí so ženou, ktorá ich miluje. Mnohé ženy totiž doslova nútia svoje silnejšie polovičky aby šli k lekárovi, opakujú im, aby spomalili v aute, nesadli si za volant, ak pili. Často robia aj viac domácich prác a mužovi tak uberajú stres.

U žien vedci súvislosť medzi manželstvom a zdravím nepotvrdili. Žiaľ. Medzi rodinným stavom a dlhovekosťou žien neexistuje príčinná súvislosť. Výskum poukazuje na to, že existuje súvislosť medzi zvýšeným stresom vydatých žien a skoršou úmrtnosťou, no vedci nemajú dostatok údajov na zodpovedné tvrdenie. Láska má ale veľa výhod pre naše zdravie a pozitívne prostredie a naši blízki nám určite môžu pomôcť prežiť dlhší a šťastnejší život.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Mobilné aplikácie Rádia Expres