Práve hráme

23/02/2024

Petržlenová svadba? Aj toto existuje!


Zlatá, strieborná, bavlnená, hodvábna, diamantová… Tieto svadobné výročia poznáme, je ich omnoho viac, ale petržlenová svadba je naozaj špeciálna, pretože sa neoslavuje po celých rokoch, ale na polceste k svadbe striebornej. Takto to s ňou teda je!

Po 12,5 rokoch sú nevesta a ženích na pol ceste k striebornému výročiu svadby. Vtipné polovičné výročie sa oslavuje najmä na severe a severozápade Nemecka. Táto svadba by ale mala byť pre manželov prekvapením a organizujú ju ich priatelia. Všetko plánovanie teda prebieha tajne.

Keďže petržlenová svadba sa oslavuje po 12,5 rokoch, a nie na skutočné výročie svadby, pár zriedka očakáva oslavu a prekvapenie sa väčšinou podarí. Petržlen sa na oslavu nevyberá len tak. Bylina je zvyčajne v každej dobrej svadobnej polievke a predstavuje aj oživenie aj korenie. V dávnych dobách sa petržlen používal aj ako afrodiziakum a zelená farba bola znamením nádeje. Okrem toho kučeravé, zubaté listy symbolizujú vzostupy a pády manželstva.

Bylinka by mala teda páru dodať zdravie, silu, životnú energiu až do striebornej svadby. Názov oslavy má pripomenúť, že aj nasledujúce roky budú potrebovať trochu okoreniť manželské šťastie. Na oslavách platí ešte jedna špecialitka: Ak manželský pár nemá počas neplánovanej oslavy doma petržlen, mal by ju celú zaplatiť… My síce petržlenovú neplánujeme, ale budeme mať rádiovú!

Netradičná svadba aj nás čaká v Hemendexe 29.2. o 8:00, určite si ju nenechajte ujsť!

Zdroj náhľadovej fotografie: Unsplash

Mobilné aplikácie Rádia Expres