Práve hráme

23/02/2024

Netradičné zvyky zo sveta. Viete si ich na svojej svadbe predstaviť?


Svadobné zvyky na Slovensku väčšina z nás pozná. Nevesta v bielom, rozbíjanie riadu, spoločné zametanie črepov, prenášanie nevesty cez prah, prvý tanec… V zahraničí ale majú zopár špecialít, ktoré sú celkom zaujímavé. Vedeli by ste si ich predstaviť na svojej svadbe?

Niečo nové, niečo staré, niečo modré a niečo požičané. Poznáme to z anglických romantických komédií a tento zvyk siaha do viktoriánskej éry. Niečo staré by malo symbolizovať predchádzajúce generácie, niečo nové zasa nový život manželky, niečo požičané je priateľstvo a niečo modré znamená večnú vernosť nevesty a ženícha.

Na škótskych svadbách funguje iná tradícia. Zelená farba určená pre víly a elfov. Aby sa nehnevali, všetko zelené je zo svadby vylúčené. Jedinou výnimkou je svadobná kytica.

Podľa starého zvyku si nórske nevesty brali na svadbu bohato zdobenú korunu. Má kovové prívesky, ktoré vydávajú hluk pri každom pohybe. Hovorí sa, že toto štrnganie a rinčanie odháňa zlých duchov.

Veľmi zvláštny zvyk pochádza z Kanady: Tu všetci starší a ešte nezosobášení členovia rodiny tancujú ponožkový tanec. Nosia vtipné ponožky a tancujú mimoriadne zábavný tanec. Za výkon budú ocenení najlepší tanečníci, vyzbierajú peniaze a víťaz ich potom odovzdá neveste a ženíchovi.

V Japonsku môže nevesta nosiť až troje šaty za jeden deň. To zahŕňa tradičné svadobné rúcho, ktoré nosí v šintoistickej svätyni, západné svadobné šaty na svadobnú oslavu a neskôr večer červené kimono…

Na Exprese nás čaká tiež netradičný obrad, pretože sa bude konať v rádiu. 29. februára po 8:00 to celé spustíme v Hemendexe, tešíme sa na vás my, aj naši dvaja snúbenci…

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Nadácia Dobrý skutok