Práve hráme

26/02/2024

V nemocnici môžu deti aj napriek chorobe zažiť pekné chvíle


Vyčariť úsmev na tvári, pomôcť a spríjemniť čas strávený v nemocnici – aj o to sa okrem podpory samotnej liečby snaží Svetielko nádeje. Občianske združenie už 21 rokov pomáha deťom s onkologickým a iným závažným ochorením a ich rodinám.

Detskí hrdinovia počas liečby často trávia dlhé týždne v nemocnici bez svojich kamarátov a blízkych, mimo domova a školy. Ide o náročné obdobie a to, ako sa deti počas neho cítia – či sú smutné, nahnevané, alebo naopak, usmiate a pokojné – výrazne vplýva aj na priebeh liečby.

To si uvedomujú aj na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici, kde Svetielko nádeje pôsobí. Súčasťou pomoci občianskeho združenia sa preto stala aj špecializovaná práca liečebnej pedagogičky. Tá prostredníctvom terapie hrou pomáha deťom na oddelení rozvíjať ich sociálne, komunikačné a pohybové zručnosti tak, aby napredovali podobne ako ich zdraví rovesníci.

Dôležití však nie sú len ľudia, ale i priestor, v ktorom trávia čas. Občianske združenie preto v rámci dlhodobého projektu Nový priestor pre nádej zrekonštruovalo vybrané priestory kliniky. Najkrajším z nich sa stala herňa, ktorá však slúži aj ako spoločenský priestor. Deti tam môžu tráviť čas so svojimi rodinami a tešiť sa z programu, ktorý pre nich Svetielko nádeje pripravuje. Ide napríklad o návštevy známych osobností (ako olympijská víťazka Anastasia Kuzminová či tréner Maroš Molnár), ale aj ľudí so zaujímavými profesiami (vojaci Ozbrojených síl SR či pracovníci Horskej záchrannej služby).

Toto všetko by však nebolo možné bez podpory verejnosti. Aj tento rok môžete projekty Svetielka nádeje podporiť prostredníctvom 2 % z vašich daní a stať sa súčasťou zmysluplnej pomoci pre deti s rakovinou.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Tlačová správa. Zdroj náhľadovej fotografie: TS OZ Svetielko nádeje

Nadácia Dobrý skutok