Práve hráme

12/02/2024

Skupina Para má nový album. Jednu z noviniek predstavia naživo v Rádiu Expres


Trvalo šesť rokov, kým sa fanúšikovia Pary dočkali ich nového štúdiového albumu. Jeho názov je Pre všetko okolo násobsahuje desať skladieb vrátane hitu To okolo nás, Na ceste či aktuálneho singlu Čas, ktorú prídu dnes po 15-stej naživo predstaviť k Michaele a Matúšovi.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Na nových skladbách spoločne s kapelou pracoval aj staronový člen Matej Starkov a Jana Kirschner, ktorá je s Matúšom Vallom aj spoluproducentkou albumu. Ten kapela pokrstí na dvoch špeciálnych aprílových koncertoch v bratislavskom Stars auditoriu.

Dôležitou súčasťou kapely je Jana Kirschner

Nový album vznikal niekoľko rokov na rôznych miestach – na chalupe, v nahrávacom štúdiu, skúšobni, či v neskorých nočných hodinách u Matúša Valla v obývačke. Dôležitou súčasťou nového albumu je dlhoročná priateľka skupiny Jana Kirschner.

„Janka je pevnou súčasťou našej Para rodiny a vždy bola medzi prvými, komu sme naše piesne pustili. Tentokrát sme jej nové pesničky nielen púšťali, ale vytvárali sme ich spolu s ňou. Janka je totiž veľmi tvorivá, miluje proces skladania. Jednoducho, miluje hudbu celou svojou bytosťou. Veľakrát nám ukázala, ako by sme skladbu mohli spraviť trochu inak, a tak u nás doma vznikol akýsi systém našich večerných sessions, ktorý postupne vyústil v nový album,“ prezradil Matúš Vallo.

Zdroj foto: Viktor Cicko

„Náš tvorivý proces s Matúšom prebiehal tak, že vždy, keď som sa objavila v Bratislave, sme sa na chvíľu stretli. A keďže to bolo väčšinou po mojich koncertoch, tak sme sa stretávali naozaj v absurdných nočných časoch. Niekedy som spala dve-tri hodiny a potom utekala na prvé ranné lietadlo do Londýna, aby som mohla zaniesť deti do školy. Bolo to náročné, ale po každej takejto session sme cítili obrovský posun a veľa energie,“ teší sa Jana Kirschner so spolupráce s Parou

Nové piesne začal Matúš Vallo pôvodne písať s Matejom Starkovom, bývalým členom kapely, ktorý je zároveň spoluautorom skoro všetkých nových skladieb vrátane hitu To okolo nás. Postupne sa k autorskej dvojici pripojila Jana Kirschner, ktorá sa spolu s Matúšom stala napokon spoluproducentkou celého albumu.

„Janka je ten typ producenta, ktorý má vždy kapelu a jej pesničky na prvom mieste, a to je nesmierne dôležité. Jej empaticko-profesionálny prístup umožnil to, že sme akýkoľvek jej návrh prijali za svoj,“ prezradila Para.

„Je to veľké šťastie, že môžeme s Jankou spolupracovať. Priniesla nám rôzne zaujímavé podnety, či už spevové, alebo rôzne textárske nápady. Sme za to veľmi vďační,“ doplnil Lasky.

Zdroj foto: Viktor Cicko

Cit pre melódiu a producentské skills Jana naplno predviedla aj pri vzniku piesne Čas

„Pesnička Čas vznikla tak, že som Janke púšťal viacero variantov refrénu skladby Vilma a ona povedala, že musíme vymyslieť niečo iné, ale že tento jeden má výborný groove a je ideálny na samotnú skladbu. Hneď začala spievať slová „čas beží čas“ a to už bolo len kúsok od toho, aby sa dorobila sloha a ostatné veci a vznikol song Čas,“ opísal zrod skladby Matúš Vallo.

„Vzniklo to veľmi spontánne – na niečo, čo mnohí muzikanti by možno okamžite vyhodili, ale ja som zacítila, že v tom groove je nejaké čaro. Niečo, čo možno do Pary vnesie po všetkých tých ťažších songoch čerstvý závan vzduchu a ľahkosti, ktorú si myslím, že fanúšikovia Pary majú veľmi radi,“ doplnila Jana Kirschner.

Videoklip k piesni Čas zverila skupina do rúk režiséra Braňa Špačka, ktorý stojí aj za vizuálom skladby To okolo nás. Braňo sa tentokrát rozhodol byť čo najautentickejší, a preto Laskyho snímal priamo v jeho práci.

„Keď som pieseň počul, hneď mi napadlo, že slová, ktoré sa spievajú v texte sú „len“ predstavy niekoho v práci, napríklad človeka pri pokladni v supermarkete. Videl som Laskyho za pokladňou od začiatku šichty až do večera. V supermarkete sa napokon točiť nedalo, tak som jednoducho natočil Laskyho v jeho skutočnom zamestnaní, čo sa mne osobne páči ešte viacej, pretože je to ozajstné,“ priblížil vznik čiernobieleho videoklipu Braňo Špaček.

V poradí ôsmy štúdiový album, ktorý obsahuje okrem iných aj skladbu Jeden deň v Kyjive či pieseň venovanú Matúšovmu synovi – Pre Joniho a všetky deti, plánuje skupina pokrstiť na dvoch špeciálnych koncertoch. Tie sa uskutočnia 4. a 5. apríla o 20:00 v bratislavskom Stars auditoriu. Jeden koncert je už kompletne vypredaný a na druhý zostáva už len pár desiatok lístkov.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Viktor Cicko

Nadácia Dobrý skutok