Práve hráme

15/02/2024

V českej klasike o vodníkoch museli hercom ohrievať vodu


Fantastickú komédiu o láske mladej vodníckej slečny Jany k nesmelému právnikovi natočil Václav Vorlíček v roku 1974. Ukázal nám hneď niekoľko spôsobov, ako sa z vodníka môže stať človek. Či už je to transfúzia, krvavá tlačenka alebo milostný akt s bežným smrteľníkom, všetky boli vo filme bohato využité. Klasika pre celú rodinu tento rok oslavuje päťdesiatku, tak sme sa pozreli na pár zaujímavostí, o ktorých píše aj filmový portál csfd.cz.

  • Libuša Šafránková odohrala celý film v parochni, len v poslednom zábere, kedy ide ako matka s dieťaťom, má svoje vlasy.
  • Počas podávania inzerátu je na stene vidieť plagát s Karlom Gottom .
  • Bazén ktorý v ateliéroch postavili pre podvodné scény, mal na konci voľný priestor s prepadom vody a architekt postavil dekoráciu pivnice tak, aby Jaromír Hanzlík šiel do vody a Miloš Kopecký do sucha. Kamera všetko snímala v rovine hladiny, čím sa stratil pri správnom nasvietení rozdiel medzi suchou a mokrou polovicou schodiska.
  • Točilo sa aj v skutočnej márnici.
  • Pred domom Vodičkových potrebovali podľa scenára trávnik na kosenie, ale ulica bola v skutočnosti celá vydláždená. Rekvizitári preto museli nakopať hrubú vrstvu zeminy aj z trávou a rozložiť po ulici, ktorú následne niekoľko dní zalievali, aby nezvädla a vyzerala prirodzene.
  • Vltava v čase natáčania mala asi 9 stupňov, a preto režisér Václav Vorlíček v scéne, kde Eva Vodičková skočí z lodičky do vody a následne sa objaví vo dverách domu, použil neherečku, pretekárku v plávaní podobnej postavy. Obliekli ju do rovnakých šiat, rovnako ju učesali a jedinou ho podmienkou bolo, že sa nesmela pozrieť do kamery.
  • Voda, do ktorej herci vchádzali, bola vždy ohriata, aby sa nevystavili prechladnutiu.
  • Aby sa nafúkol sifón pod umývadlom, do ktorého vošiel pán Wassermann, bola použitá na strieborno natretá duša z futbalového lopty. Miloš Kopecký doň vchádza dekoráciou vrchného rámu umývadla a následne sa šmykľavkou zvezie mimo záberu.

Scéna s kosením je jedna z najslávnejších, pripomenúť si ju môžeme na videu…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotografie: Youtube

Mobilné aplikácie Rádia Expres