Práve hráme

09/02/2024

Polina Babiy zverejnila svoju prvú slovenskú skladbu. Novinku Ďaleko venovala otcovi na Ukrajine


Čoskoro to budú dva roky, kedy sa začala vojna na Ukrajine. Tá poznačila životy mnohých ľudí a rozdelila nespočetne veľa rodín. Takto sa na Slovensko dostala aj mladá talentovaná speváčka Polina Babiy. So svojou mamou tu už dva roky žijú a Polina študuje herectvo na konzervatóriu. Jej otec ostal na Ukrajine. Pozri si video:

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Darček k otcovým narodeninám

„Pieseň Ďaleko som napísala špeciálne k narodeninám môjho otca,“ začína svoje rozprávanie speváčka Polina Babiy. „Je to spomienka na čas strávený s ním, na naše rozhovory a prechádzky, na naše spoločné výlety a dobrodružstvá. Veľmi mi chýba.“ Okrem toho, že je to prvá slovenská skladba pre talentovanú speváčku, je zároveň prvá, ktorú vydáva dvojjazyčne – v slovenčine aj v ukrajinčine. „Chcela by som skladbu venovať všetkým, ktorým chýbajú ich príbuzní, ktorí sú ďaleko od nich. Je to akoby si zobrali so sebou kúsok vášho srdca,“ dodáva.

Obava o bezpečnosť našich blízkych nás spája

Vojenský konflikt na Ukrajine zásadne ovplyvnil životy mnohých. Skladba je však určená všetkým, ktorým niekto chýba. „Všetkých nás spája obava o bezpečnosť našich blízkych. Trpíme odlúčením a nedokážeme sa navzájom objať či podporiť. Dúfam, že v tejto skladbe si nájdeme spomienku zo svojho života,“ hovorí Polina a vysvetľuje, že niekomu chýbajú priatelia, ktorí sa presťahovali do rôznych kútov sveta, niekomu chýba otec či mama alebo iný príbuzný, niekomu chýba milovaný človek, partner a všetkých ich spájajú len spomienky, ktoré ostali v pamäti a srdci. „Snívam o tom, že každý, kto sa rozišiel s blízkym nie vlastnou vôľou, ale kvôli vonkajším okolnostiam, bude mať možnosť byť s tým druhým opäť spolu. Budú mať radosť zo živých objatí, rozhovorov a prítomnosti,“ dodáva Polina Babiy.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Kto je Polina Babiy?

Polina Babiy (14) na narodila a vyrástla v meste Odesa na Ukrajine. V súčasnosti žije v Bratislave. Aktívne sa venuje spevu od svojich 8 rokov. Len o rok neskôr sa stala súčasťou 5. série ukrajinského projektu The Voice od Children. Od svojich 11 rokov si sama píše texty a hudbu pre svoje skladby. Bola národnou finalistkou Junior Eurovision Song Contest s vlastnou skladbou. Vo svojej tvorbe zdieľa svoje myšlienka a pohľady na svet. Sú naplnené nádejou v lepšiu budúcnosť a vierou v dobro a spravodlivosť. Vyhrala mnoho medzinárodných súťaží a získala ocenenia na súťažiach v Srbsku, Rumunsku či Bulharsku.

V rokoch 2021-22, pred začiatkom vojny na Ukrajine, bola sólistkou Kyjenského mestského akademického divadla opery a baletu pre deti a mládež. Debutovala v hlavnej úlohe School of Rock. V roku 2022 reprezentovala Ukrajinu v súťaži Čeko-Slovensko má talent a vďaka zlatému buzzeru sa dostala až do finále. V roku 2023 napísala skladbu Universe, ktorá ju dostala opäť do národného finále Junior Eurovision Song Contest, pričom šanca reprezentovať svoju krajinu jej ušla doslova len o pár hlasov. V roku 2023 vyhrala hudobnú súťaž na festivale v San Maríne. Speváčka Polina Babiy je aktívna na viacerých sociálnych sieťach. Študentka konzervatória napísala počas posledných dvoch rokov sedem skladieb a sníva o pokračovaní štúdií na Berkeley, kde by sa chcela venovať skladateľstvu.

Mobilné aplikácie Rádia Expres