Práve hráme

05/02/2024

Vieme, či príde jar. Syseľ rozhodol takto


2. február má pre mnohých ľudí veľký význam. Práve vtedy sú Hromnice, počas ktorých sa dá podľa tradície zistiť, či sa zima blíži ku koncu. Všetko závisí od správania malého tvora. Už teraz vieme, či podľa sysľa Phila čoskoro príde jar, alebo si na teplé a slnečné dni budeme musieť ešte pár týždňov počkať.

V tento deň sa v Pensylvánii každý jeden rok organizuje jedinečná ceremónia. Tradícia sa začala už v 19. storočí. 2. februára totiž známy hlodavec vychádza zo svojej nory a prebúdza sa zo zimného spánku. Každoročne toto podujatie sleduje čoraz viac ľudí z celého sveta. Nie je to len preto, aby sysľa zazreli.

Podľa tradície sa dá totiž zo správania sysľa určiť, či sa zima blíži ku koncu. Všetko závisí od jedného malého detailu. Ak syseľ po opustení nory uvidí svoj vlastný tieň a zalezie rýhlo do nory, je to znamenie, že zima s nami bude ešte dlho, minimálne šesť týždňov. Ak sa však zviera prebudí zo zimného spánku a pozrie sa mimo svoj úkryt a nevidí svoj vlastný tieň, znamená to, že jar sa rýchlo blíži.

Na radosť všetkých zhromaždených si tento rok syseľ Phil po opustení nory nevšimol svoj tieň. To znamená, že jar bude v Pensylvánii do mesiaca. My sme síce tento rok nemali poriadnu zimu, ale neexistuje dôvod, aby sme sa tiež na jar nezačali tešiť.

U nás môžete veselé a milé sysle stretnúť vo veľkom na Muránskej planine a my sa nevieme dočkať, kedy príde jar, založia si svoje rodinky a pôjdeme ich pozrieť.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj náhľadovej fotografie: Unsplash

Nadácia Dobrý skutok