Práve hráme

18/01/2024

Svetový dirigent Ernst van Tiel mieri do Bratislavy, kde odohrá unikátny koncert. Toto povedal o Slovákoch!


Ernst van Tiel je renomovaný dirigent, ktorý svojím talentom, vášňou a oddanosťou hudbe oslovil nadšencov hudby po celom svete. Narodil sa v Holandsku a výnimočný záujem o hudbu a dirigovanie sa uňho prejavil už v detstve. Jeho umelecká kariéra sa postupne rozvíjala, až sa stal jedným z najuznávanejších dirigentov s medzinárodným renomé.

Zaži Ernsta van Tiela a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Už 17. februára príde do Bratislavy kinokoncert Harry Potter a Tajomná komnata in Concert™, počas ktorého bude hrať filmovú hudbu 90-členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou Ernsta van Tiela. „Veľmi sa tešíme, že po úspešnom prvom ročníku môžeme priniesť pokračovanie Harryho príbehu opäť do Bratislavy. Na divákov čaká unikátny večer, počas ktorého zažijú spojenie 90-členného symfonického orchestru s magickým príbehom Harryho a jeho priateľov, ktorý bude premietaný na veľkom kinoplátne. Takúto atmosféru nezažijete ani doma, ani v kine, preto je tento koncert taký jedinečný,“ hovorí producent koncertu na Slovensku Tibor Engler zo spoločnosti DRYEYE Film. Lístky na predstavenie si môžete zakúpiť na predpredaj.sk.

Ernst van Tiel študoval dirigovanie na Kráľovskej hudobnej akadémii v Haagu, kde mal príležitosť učiť sa od skúsených pedagógov a dirigentov. Už v priebehu svojho štúdia preukázal mimoriadny talent a výnimočnú schopnosť porozumieť hudobným dielam a prenášať ich esenciu do interpretácie orchestru.

Jeho profesionálna kariéra sa začala účinkovaním na rôznych pódiách a s rôznymi svetovými orchestrami. Ernst van Tiel sa venoval viacerým žánrom hudby, od klasiky až po moderné skladby, čím si získal povesť univerzálneho a výnimočného dirigenta.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Ernst van Tiel rýchlo získal pozornosť medzinárodnej hudobnej komunity svojím presvedčivým dirigentským štýlom. Jeho precízna technika a schopnosť viesť orchester k výnimočným výkonom ho preslávili na mnohých prestížnych pódiách po celom svete.

Počas svojej kariéry spolupracoval s renomovanými orchestrami a opernými domami vrátane Royal Concertgebouw Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra a Nederlands Philharmonisch Orkest. Ernst van Tiel sa tiež angažoval v dirigovaní operných predstavení, kde sa jeho schopnosti ukázali v plnom rozsahu.

Tielova hudba vo filme The Artist

Jeho talent a vášeň pre dirigovanie ho priviedli k mnohým významným projektom a jedným z nich bol film The Artist. Snímka získala svetovú pozornosť svojím unikátnym prístupom. Ide o čiernobielu francúzsku komédiu, ktorá sa odohráva v období nástupu zvukového filmu. Ernst van Tiel prispel k filmu The Artist svojím umením ako dirigent a skladateľ. Hudba hrá v tomto filme dôležitú úlohu, keďže chýbajúci zvuk vyžaduje silné a emotívne hudobné podklady, aby sa divák dostal k plnému vnímaniu deja. Tielova schopnosť pripojiť sa k vizuálnym elementom filmu a pohybovať sa v rytme a tónoch vytvorila úchvatné audiovizuálne dielo.

Film The Artist nielenže získal mnoho ocenení vrátane Oscara za najlepší film, ale aj vďaka skvelému hudobnému sprievodu, ktorý vytvoril Ernst van Tiel, zanechal nezmazateľnú stopu v srdciach divákov a posunul hranice toho, čo môže hudba vo filme dosiahnuť.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Svetoznámy dirigent sa už bratislavského koncertu nevie dočkať. Podľa jeho slov miluje našu krajinu a takisto aj Slovákov. „Slovenské publikum je veľmi otvorené, srdečné a s úprimnými reakciami. Inšpirovalo ma to, a preto som si istý, že sa budeme aj na tohtoročnom koncerte opäť výborne baviť,“ povedal na margo slovenských divákov.

Či sa môžeme v rámci druhej časti Harryho Pottera tešiť na niečo iné ako pri kameni mudrcov, odpovedal takto: „Niektoré hlavné motívy sú rovnaké, ale viac rozvinuté a je tu niekoľko nových prvkov, ale najdôležitejšie je, že John Williams opäť veľmi silným spôsobom podporil akciu a príbeh“.

Spoluprácu so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu taktiež hodnotí veľmi pozitívne. „Bol to veľký zážitok. V Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu sú veľmi dobrí hudobníci s úžasným prístupom. Vedia, ako urobiť z tohto filmového koncertu špičkovú udalosť,“ prezradil. Aj napriek tomu, že by si to možno nebol povedal, aj on sám je fanúšikom Harryho Pottera. Vraj sa mu páči, ako sa v tom filme spája fantázia s realitou. Zároveň priznáva, že celý film má fantastickú kvalitu.

Čo sa týka nácviku, najdôležitejšie je podľa neho naučiť sa synchronizovať s filmom. „Keď to dokážem, trvá to len pár dní, kým nacvičím nový film. Ale veľmi dôležité je aj nacvičovať s orchestrom podobne, ako pri klasickej opere alebo balete,“ priblížil. Zároveň priznal, že si nevie predstaviť život bez hudby, nakoľko okrem športu a čítania jej venuje všetok svoj čas.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Tlačová správa

Nadácia Dobrý skutok