Práve hráme

18/01/2024

Najznámejšiu pesničku Karla Gotta si spievajú deti na celom svete


V krajine, kde sa piesok lial, a kde sa sypal vodopád… Táto pieseň nám hrala v nedeľu ráno a znamenala krásny čas pred telkou, často ešte v pyžame. Vedeli ste ale, ako to celé bolo s hitom k svetoznámej rozprávke? Pesničku napísal Karel Svoboda a veľmi chcel, aby ju spieval práve Karel Gott. Ten sa bránil zubami-nechtami, pretože podľa jeho slov, deti neboli nikdy jeho publikum. Nemohol sa viac mýliť.

Pesničku podľa de.wikipedia.org najskôr v nemčine nahrali v roku 1976 v Svobodovom hamburskom štúdiu. Gott ale nerátal s tým, aká bude pesnička úspešná. Za to, že sa každý týždeň hrala v seriáli, nedostal žiadne extra peniaze. Jediný zárobok bol za pol hodinu strávenú v nahrávacom štúdiu. Skladba sa však neskôr stala jeho najznámejším titulom v nemecky hovoriacich krajinách a spieval ju aj na každom koncerte. Svoboda ale na nej zarobil milióny. Dopadlo to tak, že pieseň si spievame doteraz aj my dospelí.

Rozprávka sa vysielala v mnohých jazykoch, Karel ale naspieval tri verzie pesničky. Českú, nemeckú a našu slovenskú. Rozprávku o nezbednej včielke napísal v roku 1912 Waldemar Bonsels, a my poznáme animovanú verziu, ktoré natočili japonské štúdiá v sedemdesiatych rokoch. Pred 10 rokmi vyšla 3D verzia seriálu. V tej však už Karel Gott nespieva…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Všetky hity Karla Gotta nájdeš v Najdlhšej rádiovej hitparáde 2024 hitov! Vyber si, čo sa ti páči a hlasuj za svoje obľúbené pesničky.

Nadácia Dobrý skutok