Práve hráme

16/11/2023

Slovenskej opatrovateľke v Rakúsku za záhadných okolností uhorel pacient. Stojí za tým nešťastná náhoda alebo ohnivý diabol Bokorvan?


V matrike v obci Kolbasov existuje údajne záznam o úmrtí z 19. storočia, ktoré spôsobil ohnivý muž. Poznali ho nielen ľudia z oblasti Polonín, ale aj z Podkarpatskej Rusi. Podľa rozprávania starých materí a miestnych povier sa diabol volá Bokorvan. Človek, ktorého Bokorvan posadol, sa nekontrolovateľne vznietil a uhorel na smrť. Ovládnuť ho, a tak sa zachrániť, vedel iba ten, kto poznal jeho práve meno. Prvý zdokumentovaný prípad takéhoto samovznietenia pochádza z Talianska už z roku 1470. Rytier Polonus Vorstius vtedy vypil niekoľko pohárov vína, následne začal vracať oheň, vznietil sa a uhorel pred očami svedkov. Doteraz je celosvetovo evidovaných viac než 300 takýchto prípadov. Známy je aj prípad staršej Bratislavčanky z roku 2010, ktorá záhadne uhorela vo svojom byte.

„Podľa informátorov existuje niekoľko spôsobov, ako sa brániť Bokorvanovi. Hovorí sa, že ho dokáže skrotiť mlieko, kúpeľ v ňom uhasí každý žiar. Existuje aj iný spôsob. Mladá panna dokáže ubrániť svoj dom pred ohňom tak, že upletie na kolovrátku dlhú niť. Potom nahá vystúpi von štítovým oknom, obíde okolo celého domu a opäť doň vstúpi tým istým oknom.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si druhú epizódu Bokorvan z tretej série najúspešnejšieho slovenského mystery podcastu – Nezhasínaj!, ktorý vám priblíži príbeh zabudnutého ohnivého diabla, ktorého ak ste si skrotili, všetko, čoho sa vaše ruky dotkli, sa premenilo na zlato.

Príbehmi hrôzy, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika, vás bude i naďalej sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

Všetky časti podcastu Nezhasínaj!
Nadácia Dobrý skutok