Práve hráme

13/11/2023

Skupina MUKATADO oslavuje 22 rokov na scéne novým albumom Krajina


Nový album hudobnej skupiny Mukatado – Krajina vychádza po 6 rokoch a je výnimočný svojim čistým a autentickým zvukom bez použitia samplerov či iných digitálnych úprav. Album vychádza pod hlavičkou vydavateľstva PJ RECORDS a nesie v sebe posolstvo, ktorým chcú poukázať na dôležitosť hodnôt, akými sú ľudskosť, prajnosť, empatia, no nájdete v nej aj silný ekologický odkaz.

S albumom vychádza pilotný singel Voda živá

„Album je teda pripomenutím toho, čo je pre mňa nesmierne dôležité, a to je ľudskosť. Poslednú dobu som mala pocit, že na to často zabúdame. Stále som si kládla otázku, kedy som najšťastnejšia a prišla som na to, že vtedy keď môžem súznieť s druhými ľuďmi, keď dochádza k pochopeniu, či už súhlasnému alebo nesúhlasnému, ale proste cítite rovnakú vlnovú dĺžku. Piesne sa teda dotýkajú ľudských hodnôt, tém nad ktorými je vhodné sa občas zamyslieť. Bol to v podstate dvojročný rozhovor so sebou samou, ktorý sa transformoval a uzrel svoju podobu v textoch, ktoré dal na papier textár a producent Peter Dobrík,“ opisuje vznik albumu speváčka Jana Kozáková.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Novinka sa podľa slov speváčky bude od predchádzajúcej tvorby kapely značne líšiť, ale určite v nej nájdete aj nejaké spojitosti s predošlou tvorbou. K nahrávaniu si Jana pozvala popredných slovenských jazzmanov aj vokalistky z banskobystrickej opery. „Niektoré vokalistky mi povedali, že majú pocit, ako by tie piesne mali na ne terapeutické účinky, a to som vlastne aj chcela dosiahnuť, aby ste sa pri počúvaní proste cítili dobre. Ak sa mi to podarilo, budem rada. Texty sa dotýkajú tém ako emócie, vzťahy a prepojenie ľudí samotných a ľudí s prírodou. Sú to moje spevové linky, ktoré mi zneli v hlave a za pomoci kolegov sa nám ich podarilo dostať von a zaznamenať,“ dopĺňa.

„Album sme sa rozhodli nahrať bez použitia samplerov či iných digitálnych zvukov. Používali sme staré mikrofóny a nástroje,“ dodal producent. Na nosiči sa nachádza 10 autorských skladieb s nádychom bluesu, jazzu a soulu. Jedným z vrcholov albumu je podľa členov kapely skladba Krajina, kde ide i fúziu vážnej a jazzovej hudby s prvkami soulu, v ktorej speváčka spieva o vzťahu človeka a Krajiny.

Zdroj fotografie: Tlačová správa
Zdroj fotografie: Tlačová správa

Na albume si môžete vypočuť aj zaujímavých mladých hostí: David Oláh – husle, Michaela Poláková- priečna flauta, Ondrej Cibula – klarinet, Anton Benedek- perkusie. Aranažmány sláčikových nástrojov vypracoval producent Peter Dobrík a v skladbe Kódy – Dalibor Cibuľa, ako začínajú mladý aranžér.

„Pre mňa je album Krajina zatiaľ môj najintímnejší a najkrajší album, aký som doposiaľ nahrala. Priala by som si, aby mal liečivé účinky a priniesol do našich životov viac lásky a pochopenia, ktoré sa nám akosi pomaly vytráca z našich životov pod tlakom doby a udalostí, ktoré sa dejú vo svete a u nás doma,“ uzatvára Jana.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Tlačová správa

Nadácia Dobrý skutok