Práve hráme

13/11/2023

Dlugošová: Úrad na ochranu oznamovateľov nie je na žiadnej strane. Rieši, či minister dodržal zákon


Súd potvrdil, že minister vnútra Šutaj Eštok porušil zákon. Minister to odmieta a sudcovi sa vyhráža prípadným disciplinárnym či dokonca trestným stíhaním. Minister mal mať na preloženie policajného viceprezidenta súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov, pretože je chráneným oznamovateľom. Šutaj Eštok takto odstavil zo služby aj vyšetrovateľov NAKA, ktorí riešili známe kauzy. Všetci so štatútom oznamovateľov.

Funkcionárovi policajnej inšpekcie, tiež chránenému oznamovateľovi, kolegovia s majákmi a prokurátorom zabavili skoro ráno na ceste do práce služobné auto. Je tá scéna ako z akčného filmu odplatou a šikanou, jeho nových šéfov? Aké má Úrad na ochranu oznamovateľov teraz možnosti? Aký je to vlastne štatút chráneného oznamovateľa? Ako a pred čím ho chráni? Ako sa človek k štatútu oznamovateľa dostane, kto mu ho dá a čo to potom znamená, ochráni ho?

Braňo Závodský sa rozprával predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlugošovou a manželkou funkcionára policajnej inšpekcie, ktorému hrozí stíhanie pre používanie služobného auta a je tiež chráneným oznamovateľom, Jarmilou Kotekovou.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Mobilné aplikácie Rádia Expres