Práve hráme

05/10/2023

Václav Neckář oslávi významné životné jubileum so svojimi fanúšikmi. Predstavil tiež novú pesničku Snílek


Václav Neckář, jedna z najvýznamnejších osobností v dejinách českej populárnej hudby, oslávi 23. októbra 80. narodeniny. Pri príležitosti tohto významného jubilea vychádza komplet Osmdesát / Největší hity 1965–2023, ktorý prináša komplexný prierez hudobnou kariérou tejto legendy, a tiež jednu novú pieseň. Novinka nesie názov Snílek a vznikla v tandeme Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, ktorí stoja i za populárnou skladbou Půlnoční.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Blížiace sa okrúhle životné jubileum zastihuje obdivuhodného Václava Neckářa na koncertných pódiách a v nahrávacích štúdiách. Napriek všetkým nástrahám osudu si udržal spevácku vitalitu, kapelu Bacily pod vedením brata Jana i úžasný repertoár, ktorý vznikal od polovice 60. rokov.

Nová kompilácia ponúka 80 nahrávok rozdelených do 4 CD a kapitol: Start životního maratonu, Na vlastní pěst (hlavně) s Bacily, Osmdesátky jako zkouška z dospělosti a Spěchání do nového milénia. Dlhá hudobná cesta vedie od kultových Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Lékořice cez Čaroděje dobroděje, Suzanne, Dr. Dam Di Dam, Já ti zabrnkám, Potulného hráče, Mýdlového prince, Tvým dlouhým vlasům, Perlu, Lásku ztracenou, Oči koní až po Půlnoční a novinku Snílek.

„Golden Kids sa od 1. novembra rozbehli nielen po celom Československu, ale i po Európe. 3. februára 1970, bohužiaľ zasiahli mocní normalizátori a zakázali Marte Kubišovej spievať a tým pádom Golden Kids po 15 mesiacoch zrušili naplánované koncerty a zahraničnú spoluprácu s gramofónovými firmami. 4. augusta 1971 sme na troskách kapely Golden Kids spoločne s Otom Petřinom, Zdeňkom Rytířom, Petrom Formánkom, Hanušom Bunzelom a bráchom Honzom založili skupinu Bacily,“ spomína Václav Neckář na zrod svojej kariéry s kapelou Bacily za chrbtom.

Novinka Snílek je vrcholom spolupráce

Posledná dekáda v Neckářovej kariére sa stala symbolom veľkého comebacku, a to vďaka úspešnej spolupráci s autorským duom Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Nový singel Snílek predstavuje vrchol tejto spolupráce. Autorom hudby i textu je Jaromír Švejdík a výslednú podobu spracoval producent Dušan Neuwerth. V štúdiu SONO Doupě Records ju nahrala Švejdíkova Letní kapela s úctou k skupine Bacily, ktorá stála po boku Václava Neckářa väčšinu jeho úspešnej kariéry.

Kompilácia Václav Neckář: Osmdesát / Největší hity 1965–2023 oficiálne vychádza vo vydavateľstve Supraphon 20. októbra 2023 a je zostavou trvalo populárnych pesničiek s nezameniteľnými baladami, výbornými textami i jedinečnou inštrumentáciou, napríklad v podobe príspevkov Ota Petřinu. Nechýbajú duetá s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Janou Robbovou, Věrou Špinarovou či Lenkou Dusilovou. To všetko dopĺňa booklet s podrobnou biografiou.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Lukáš Kadeřábek / Tlačová správa

Nadácia Dobrý skutok