Práve hráme

18/09/2023

Tvorcovia snímky Vojna policajtov predstavujú prvé zábery!


Z histórie je nutné poučiť sa. Aby sa jej trpká príchuť neopakovala. Preto je dôležité neustále si pripomínať našu históriu. Slovenskú. Často nie až tak ďalekú. Aby sme presne vedeli, čo už nechceme. Producent a režisér Rudolf Biermann a jeho tím predstavujú teaser snímky Vojna policajtov, ktorá do našich kín príde 1. februára 2024. Po politickom thrilleri Sviňa, ktorý Rudolf Biermann režíroval spolu s Mariannou Čengel Solčanskou, sa tento filmový tvorca podujal na samostatnú réžiu filmu Vojna policajtov. Scenár od Arpáda Soltésza je rovnako naliehavý.

Pozri si prvé zábery z filmu Vojna policajtov:

Dávid proti Goliášovi

Asi tak by sa dal opísať boj, ktorý povedie kapitán Miky Miko (Alexander Bárta), samotársky policajný operatívec, ktorý sa zručne pohybuje na hrane zákona v divokej atmosfére východoslovenského podsvetia začiatkom 90. rokov. V krehkej symbióze tu nažívajú lokálne mafiánskej gangy kryté tajnými dohodami so SIS, podnikatelia a miestna polícia – štedro odmeňovaná za privieranie očí pred zločinmi. Prostredie Mika vyformovalo tak, aby nikomu neveril. Ale keď mu bude pridelený systému „neposlušný“ partner Igor Molnár (Juraj Loj), zistí, že sú v mnohom podobní. Sú súčasťou mechanizmu, ktorý chcú zmeniť, pretože ich viac nebaví chytať zločincov, ktorí budú na druhý deň prepustení – aj s usvedčujúcimi dôkazmi.

Reakcia systému však na seba nenechá dlho čakať

Spustí sa sled udalostí, ktorý sa na polceste končí tragédiou. Ako to bude na ďalšej ceste, to uvidia diváci až na veľkom plátne. Hovorí sa ale, že pomsta je najlepšia motivácia, hoci niekedy prehra môže znamenať istú smrť. Tvorcovia predstavujú prvé zábery zo snímky, ktorá zrejme opäť pohne slovenskou spoločnosťou. Nepôjde ale o príjemné pohnutia, diváci vďaka filmu opäť nahliadnu do reality slovenského života, o ktorej možno ani len netušili.„Príbeh apeluje na to, aké je stále rovnako dôležité pripomínať si dobu, v ktorej sme žili, a zároveň tak priblížiť minulosť dnešným a budúcim generáciám,“ povedal režisér a producent Rudolf Biermann, „Tieto by sa zo svojich dejín mali poučiť nielen z učebníc a lavíc stredných a vysokých škôl.“ A práve film je na to skvelým vyjadrovacím prostriedkom.

Remeslu oddaní tvorcovia

Politický thriller Vojna policajtov ponúkne výborné herecké výkony v podaní hercov, akými sú Alexander Bárta, Juraj Loj, Róbert Jakab, Marián Mitaš, Anežka Petrová, Broňa Kováčiková, Ady Hajdu, Dušan Cinkota a ďalší. V pomerne veľkej roli sa objaví aj hudobník Patrik Rytmus Vrbovský, ktorý sa v niekoľkých filmoch už v minulosti objavil Rudolf Biermann sa ale rozhovol dať mu väčšiu príležitosť, než akú dostal počas svojich predošlých hereckých skúseností. „Moje rozhodovanie, či ponuku prijať, bolo skrátené faktom, že pán Biermann je zárukou kvality,“ povedal hudobník, ktorý sa i napriek hereckým skúsenostiam považuje stále najmä za hudobníka. Aj Alexander Bárta prijal jeho filmovú ponuku prakticky okamžite. „Presvedčil ma tým, že mal veľmi jasnú predstavu, ako to chce robiť. Absolútne som mu dôveroval. A ďalšia devíza bola, že sme nakrúcali so špičkovým kameramanom Martinom Štrbom,“ spomína herec, pre ktorého sa Miki Miko môže stať životnou filmovou úlohou.

Nevšedná premiéra

Unikátom filmu je, že premiéra sa nebude konať – ako tomu zväčša býva – v bežnej kinosále, ale keďže veľká časť filmu sa nakrúcala na východe, tak slávnostná premiéra sa uskutoční v Košiciach v Steel Aréne. Do metropoly východu sa pri tejto príležitosti vrátia všetci herci, ktorí sem počas nakrúcania zavítali a prítomných bude aj cca. 350 komparzistov z východu, ktorí si vo filme zahrali. Predpremiéra bude predajná, lístky bude možné kúpiť od 1. októbra cez www.predpredaj.sk.

Viac informácii nájdeš aj tu: www.vojnapolicajtov.sk

Autor fotografií: Miro Nota, Jan Varchola, CinemArt SK

Mobilné aplikácie Rádia Expres