Práve hráme

13/09/2023

Čo si myslí Adela Vinczeová o Ferovi Jokeovi a Robo Rothovi?


Adelu Vinzcezovú, Roba Rotha a Fera Jokea spojila verejná zbierka Biela pastelka. Svojimi osobnosťami a nezištnou podporou pomáhajú ľuďom z rôznych kútov Slovenska, s rôznym životným príbehom, rôznym videním sveta, a to doslova. Niektorí ho nevidia vôbec, iní akoby sa pozerali cez záclonu, ďalší vidia svojich blízkych s množstvom pavučiniek či škvŕn, deformovane, alebo takmer bez farieb. No aj vďaka ich podpore má životná každodennosť ľudí nevidiacich a slabozrakých farbu, plnosť, ľahkosť. Ich príbehy vyzerajú napríklad aj takto:

Školáčka Zuzka sa učí Braillovo písmo

Zuzka prišla na svet nevidiaca. Napriek tomu sa jej rodičia snažia dať všetko, čo môžu, hoci žijú v mimoriadne skromných podmienkach. „Dcérkino postihnutie sme akceptovali. Spočiatku to nebolo jednoduché, ale napokon sme situáciu prijali,“ vyznáva sa školáčkina mama. Dnes Zuzka chodí do druhej triedy a jej veľkou túžbou vlastný písací stroj pre nevidiacich. „Pán riaditeľ nám vyšiel v ústrety a Zuzku sa nám podarilo integrovať do bežnej základnej školy. Vďaka Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska sme mohli jej sen splniť a získala svoj vysnívaný stroj na „bodkované“ písanie. Mimochodom, ide jej výborne! Tešíme sa z nej, škola ju veľmi baví,“ hovorí mama spokojne.

Na možnosť získať stroj na Braillovo písmo upozornili pani Zuzanu pracovníčky Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá im pomohla stroj aj dofinancovať. „Som im veľmi vďačná. Bohužiaľ, ja by som doplatiť zvyšnú sumu, skoro stopäťdesiat eur, finančne nezvládla,“ priznáva. Sociálne pracovníčky ÚNSS sú s rodinou naďalej v kontakte. Zuzka by s nimi časom mala absolvovať aj nácvik chôdze s bielou palicou a tiež výučbu IT zručností.

Priateľka na nezaplatenie

Viete si predstaviť, že by ste si tento text bez pomoci iného neprečítali? Zvláštne, a asi aj otravné, však? Donedávna to bola každodenná realita pani Anky z Košíc. Do Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska prišla kvôli výrazne sa zhoršujúcemu zraku. Absolvovala sociálne poradenstvo s odporúčaním zaobstarať si špeciálnu lupu. „Lupa je mojím najväčším pomocníkom v každodennom živote. Konečne si môžem čítať to, čo chcem, aj to, čo potrebujem. Je povinnou výbavou mojej kabelky. Ľutujem len jednu vec, že som si ju nezabezpečila skôr. Aj keď vybavovanie príspevku z úradu práce trvalo dlho a musela som doložiť lekárske nálezy, stálo to za to. Je pomôcka na nezaplatenie! Som samostatnejšia a nezávislejšia,“ priznáva so spokojným úsmevom.

Vďaka výnosu zo zbierky Biela pastelka sa môžu nevidiaci učiť chôdzu s bielou palicou

Anka a Zuzka patria k viac ako 3 000 klientom, ktorým Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pomohla v uplynulom roku. Aj im sme zmenili život, aj im pomohla verejná zbierka Biela pastelka. Všimnite si nás 22. septembra v uliciach vášho mesta či obce a získajte symbolickú pastelku, ktorá dokáže niekomu zmeniť život. Nie je anonymný, má svoju tvár, osud, aj sny. Možno práve váš príspevok pomôžete ďalšej nevidiacej školáčke, osamelej dôchodkyni či otcovi rodiny, ktorým osud riadne zamiešal životnými kartami.

Dobré duše zbierky

Bielej pastelke už niekoľko rokov pomáha trio ambasádorov. Dobré duše, ktoré jej nezištne venujú čas, svoju tvár a podporu. Prvou z nich bola Adela Vinczeová, neskôr sa k nej pridali Fero Joke i Robo Roth. „Som veľmi rada že som súčasťou tohto tímu, pretože si myslím, že sme veľmi bizarné, ale zároveň milé trio, akýmsi spôsobom vyvážené. Na chalanoch mám rada, že sú veľmi svojskí, každý si ide verne tú svoju linku, sú veľmi verní svojím zásadám a životným filozofiám. A je s nimi aj zábava,“ prezradila na margo spoločnej spolupráce Adela.

Bielu pastelku Adela podporuje už niekoľko rokov

Adela Vinczeová, Fero Joke a Robo Roth sa spoločne stretli aj pri príprave spotu tohtoročnej kampane verejnej zbierky Biela pastelka 2023:

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Nevidiacich a slabozrakých môžete podporiť:

  • 22. septembra 2023 v uliciach miest a obcí po celom Slovensku
  • Zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820 vo všetkých sieťach
  • Príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 800
  • Príspevkom do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných organizáciách a inštitúciách alebo online darom prostredníctvom bielapastelka.sk.
  • Prostredníctvom bezhotovostných platieb kartou, hodinkami i mobilom

Ďakujeme, že ste s nami a napriek tomu, že mnohí naši klienti vás vidieť nemôžu, VY vidíte NÁS!

Malá pastelka je symbol poďakovania darcom za ich podporu a solidaritu s ľuďmi nevidiacimi a slabozrakými.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: ÚNSS, Eva Amzler
Spolupráca

Nadácia Dobrý skutok