Práve hráme

11/09/2023

Le Payaco predstavujú novinku s názvom Leto


Kapela Le Payaco vydala novú pieseň Leto a hoci sa už skončilo, táto skladba privedie teplé letné dni aspoň na chvíľu späť. Má to byť ďalšie dielo z ich pripravovaného siedmeho albumu s názvom Vidíme sa, ktorý vyjde v októbri pod vydavateľstvom Bruuder Records. Svoju premiéru pri tejto piesni mal najmladší člen skupiny Jerguš Oravec, ktorý ju naspieval a ktorý okrem spevu ovláda aj gitaru a klávesy.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Text vznikol paradoxne v zime

Stojí za ním Juraj Vitéz, ktorý povedal, že sa mu pri tvorbe piesne vyjavili tie príjemné pocity, ktoré s letom prichádzajú, píše portál hudba.zoznam.sk. „Je o láske a myslím si, že sa v nej môže nájsť každý. Je o horúcich dňoch, ktoré plynú o čosi pomalšie a v ktorých si môžeš robiť, čo chceš. Ideálne so svojou láskou. V refréne som použil motív búrok z teplých dní, ktoré zmyjú všetko zlé a ostane po nich iba čistota, pokoj a svieži vzduch. Narážal som tak na dnešné medziľudské vzťahy, ktoré sú častokrát plné špiny, nervozity a nenávisti a zaslúžili by si, aby prišla silná búrka a zmyla všetky nánosy falše a zlých emócií,“ povedal na margo hudobnej novinky.

Celý klip vytvorila AI

Medzi ich najznámejšie skladby, ktorých pozornosť patrí najmä láske, sa dajú zaradiť napríklad Ráno, Popový dážďPohybliví v nehybnom či Šarm a štýl. Pieseň Leto dopĺňa zaujímavý videoklip, ktorý vytvorila umelá inteligencia. Režíroval ho Jerguš Oravec, informuje ďalej spomínaný portál.

Branislav Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records prezradil, že skladby na tomto albume budú tak, ako sme pri kapele zvyknutí, pestré. Na albume pracovali všetci členovia kapely, robili to naozaj poctivo a pomerne dlho. Je u nich dobrým zvykom maximálne sa sústrediť na kvalitu zvuku, záleží im na dokonalej atmosfére, poradí pesničiek, a samozrejme veľa času venujú mixu, pri ktorom riešia aj tie najmenšie detaily. Aj to bol dôvod, prečo album tentokrát vznikal pravdepodobne v najlepšie vybavenom čisto analógovom štúdiu Birdland pri Považskej Bystrici. Podľa mňa samotná hudba, texty a výsledný zvuk určito poteší každého milovníka kvalitnej hudby,“ povedal ďalej.

Kapela funguje už od roku 1996 a skladá sa z piatich členov: Tomáš Sloboda (spev, gitara, piano), Martin Stempel (spev, basgitara), Juraj Vitéz (spev, bicie, perkusie), Tomáš „Tomky“ Vagaský (gitara) a Jerguš Oravec (spev, gitara, klávesy a syntezátory). Vystúpia aj naživo 15. septembra v Trnave.

Mobilné aplikácie Rádia Expres