Nový album skupiny Hex je na svete. Hosťuje na ňom Ivan Tásler, Vec i Emma Drobná
Album Kde je tu láska? vznikal dva roky v troch štátoch a troch nahrávacích štúdiách. Je to prvý album, ktorý Hexáci nahrali celý bez Ďuďa. Jeho zrod nebol zo začiatku jednoduchý, ale vďaka intenzívnej práci, sile priateľstva jednotlivých členov a enormnej podpore fanúšikov, začala skupina písať novú kapitolu svojej existencie.
„Jedinou cestou, ako udržať kapelu v dobrej nálade a kondícii, je tvoriť nové skladby. Ako v každom obore je nutné neustále na sebe pracovať a posúvať sa dopredu. Najmä v šoubiznise je fatálnou chybou stagnovať a spoliehať sa na staré úspechy. Nový album pre mňa znamená radosť z hudby, textovania a možnosti pokúsiť sa dokázať, že ešte ani zďaleka nepatríme do starého železa. Vďaka nemu sa Šarkan a Laco Tvrdý stali plnohodnotnou súčasťou príbehu Hexu. Zomkol nás ľudsky aj emočne, ale hlavne nám umožnil opäť pocítiť radosť z budúcnosti,“ teší sa z novinky Martin „Fefe“ Žúži.
Primárnym autorom hudby a textov nových skladieb je Fefe, ktorý predtým tvoril repertoár spoločne s Ďuďom. Po prvýkrát v histórii skupiny sa však stalo, že spoluautorom troch skladieb je aj basgitarista Yxo a dvoch gitarista Laco Tvrdý. Obaja priniesli nápady, ktoré Fefe následne rozpracoval.
„U nás v kapele sme mali vždy veľmi silnú dvojicu autorov a ja som sa chalanom do toho nemiešal, lebo to robili výborne. Ďuďo odišiel a všetko ostalo na Fefem. Ten nás v jednej chvíli poprosil, aby sme mu poslali svoje nápady, zapáčili sa mu, pesničky dorobil a stali sa súčasťou albumu,“ prezradil Yxo.
„Bolo super pracovať na nápadoch basgitaristu. Uvedomil som si, že ja ako gitarista by som niektoré veci nedokázal nikdy interpretovať a vymyslieť tak ako Yxo. Taktiež Laco ma veľmi inšpiroval inou optikou hry na gitare. Napríklad pieseň Kde je tu láska? je založená na Yxovom super basovom riffe. Nad touto vecou som presedel takmer mesiac zavretý v pracovni. Lacko mi posielal gitarové linky, ja som nahrával svoje a nakoniec všetko skladal ako puzzle. Potom sme pesničky skúšali naživo u nás v skúšobni, bol to naozajstný návrat ku koreňom. Bol som presvedčený, že len hraním zistíme, či piesne naozaj fungujú, či je v nich to povestné niečo, čo vám robí radosť hrať ich na pódiu. To bolo asi to najdôležitejšie, aby každý v kapele mal z nových vecí radosť,“ doplnil Fefe.
Pomaranče z Kuby majú nostalgický charakter
Po dvoch predošlých singloch Mesto stratilo dych a Možno si pamätáš vychádza spolu s albumom aj tretí singel, Pomaranče z Kuby. Text piesne má krásny nostalgický charakter a jeho obrazy viacerých ľudí vrátia do mladosti parafrázujúc autora textu, do doby, keď „Dobré kapely neboli ešte staré a hriechy iba celkom malé“. Videoklip ku skladbe sa nakrúcal počas veľkonočných sviatkov v Chorvátsku pod režisérskou taktovkou Jakuba Machalu, ktorý je dvojnásobným držiteľom ceny Anděl za videoklip roku. Účinkujú v ňom Bronislava Kováčiková, Jakub Miščík, Miriam Merklová a Ivan Šteffek.
„Bola to jedna z posledných piesní, ktorú som napísal až v priebehu nahrávania albumu. Od začiatku vo mne vyvolávala emóciu mladosti a radosti. Moji rovesníci určite okamžite pochopia, o čom hovorím. Každý si zaiste pamätá, ako sa trápil so šúpaním zelených Kubánskych pomarančoch, ktoré nám dávali v školskej jedálni, štípali v záderoch ako šľak. Na plagáty z Brava kúpených na burze platní polepených na stenách detskej izby či mená kapiel načmárane na peračníku. Delili sme sa na metalistov a depešákov, stredná cesta neexistovala. Nosili sme pračudesné účesy, plesnivé rifle z trhov v Budapešti a frajerkám a frajerom sme sa pokúšali volať z telefónnej búdky na ulici. Jednoducho sme žili v malom svete zavretí režimom pod dáždnikom falošného šťastia pre všetkých. A toto všetko som sa pokúsil dostať do pesničky a dúfam, že niekomu tým urobím radosť, alebo oprášim staré spomienky,“ priblížil vznik piesne jej autor Fefe.
Sedmička je venovaná Ďuďovi
Medzi desiatimi skladbami sa na albume pod číslom sedem nachádza aj na prvý pohľad nenápadná, ale veľmi dôležitá pieseň s názvom Chlapec, ktorú Hexáci venovali svojmu kamarátovi a bývalému členovi Ďuďovi. Okrem Šarkana v nej spieva aj Ivan Tásler z IMT Smile.
„Keď som pesničku dával dohromady, prechádzal som akurát obdobím testovania orchestrálnych zvukov. Počas improvizácie som nahral klávesovú linku, ktorá mi pripomenula našu a najmä Ďudovú milovanú kapelu The Cure. Ďalej to už šlo samé od seba, pesnička je o ňom a našich začiatkoch. Rok 89 bol v Čínskom horoskope v znamení hada, prišla Nežná revolúcia, všetko sa odrazu mohlo. Ďuďo nosil dlhé vlasy, čierny kabát a na krku kľúč na koženej šnúrke. Bol to jednoducho frajer, vedel čo chce, trčal zo šedivého davu ako maják. Ivan nás prišiel pozrieť do štúdia, keď sme pesničku nahrávali a bol taký milý, že bez váhania naspieval vokály, ktoré nám chýbali. Urobil to fantasticky,“ teší sa z výsledku Fefe.
Kľúčovými prvkami nového albumu sú pestrosť a hravosť. Tieto dva atribúty sa Hexáci snažili udržať nielen v samotných skladbách a v nádhernom obale, ktorý navrhol výtvarný umelec Erik Šille, ale aj v hosťoch pozvaných do nahrávacieho štúdia.
Okrem spomínaného Ivana Táslera spieva na albume aj Emma Drobná, Laura Weng, Serenader“s Sisters, Milan Cimfe, Katarína Žúžiová, Tamara Kramar a Vec. S aranžmánmi orchestra pomohol kapele Slávo Solovic, kontrabasom Martin Gašpar, klávesmi Jakub Tvrdík a Tom Lobb, trubkovým sólom elegán Juraj Bartoš, jedným textom prispel Waldemar Švábenský a do piesne Pomaranče z Kuby zapožičal svoju mandolínu Adam Ďurica. O výrazné fotografie v booklete sa postaral dvorný fotograf úspešného seriálu Peaky Blinders, Robert Viglasky. Nový album Hexu vyjde okrem CD nosiča postupne aj na vinyle a limitovanej MC kazete.
Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Tlačová správa / Robert Viglasky