Práve hráme

21/05/2014

Jóžin z bážin k samaľotu sa blíži


Včera sme si odskočili do veľkej fan-zóny. Je v centre Minska. Asi dve desiatky stanov s občerstvením (vodka sa dá kúpiť aj po fľašiach), kde tu drevené makety s telom hokejistov a s vyrezanou hlavou na fotku. Ľudia: Rusi sa bavia s Kanaďanmi, Bielorusi s Čechmi, Američania s Fínmi za plecia spievajú Let it be… Len Slovákov tu niet. Kolegovia si stornovali hotel, fanúšikovia odišli s našimi nádejami na play-off. Za stanmi s občerstvením je veľká lúka zvažujúca sa k jazeru. Romantické, trošku mi to pripomína Zlaté piesky. Ale len na oko, ihneď sa mi pred očami zjaví folklórny festival Východná a časť pre stánky s občerstvením, ktorá dostala ľudové a všeobímajúce meno Ožranisko. Pristavíme sa pri skupinke Bielorusov, ktorých je asi tridsať a všetci sú dokola pochytaní okolo pliec a spievajú nejakú pesničku po rusky. Po chvíli sme zistili, že uprostred je gitara a pivový pohár (pol litra) plný vodky. Veselo si po troške smrčkajú a spievajú. Po chvíli nás zaregistrujú, pýtajú sa odkiaľ sme a volajú nás, aby sme sa pridali. Samozrejme, srknúť si z pol litrového pohára je nutné prískočné. Aj dnes ešte vidím. „Sme Slováci,“ zakričí kolega z novín a neviem z akého dôvodu gitarista z fleku spustí: „Jedu takhle tábořit Škodou 100 na Oravu…“ My na to: „Čožééé?!!“. A po chvíli spoločne aj s Bielorusom na gitare: „Jóžin z bážin k močáru se blíži…“

Partia odletela z ožraniska ešte do klubu, ja som mal ráno vstup, letel som do postele. Išli do DOZARI – v preklade Do rána. Bol som tam už pár dní pred tým. Turbodiskotéka na viacerých podlažiach. Poschodia sú presklené, baby viac menej minisukňové a tak po bielorusky pekné. Ak pijete drink pri bare na jednotke, baby z dvojky chodia po skle nad vami. Dobre je v klube vymyslená dramaturgia, každé poschodie a bar má inú muziku. Jedno rockové pecky (tam sa najviac pije), druhé tanečné veci (tam je najviac smažiek), tretie úplne potichu, kde si môže dať človek sushi a oddýchnu si od decibelov uši. Vstupné symbolické – 300 tisíc bieloruských rubľov. Prepočítajte si sami, mne sa nechce.

1

Dnes bolo aj žreb ligy majstrov, inak celkom chaos, furt im do skupín vychádzali kluby z tej istej krajiny a to bol konflikt. Tak sa to posúvalo a zamotávalo, až nevedeli ako to majú žrebovať. Prča. Náš majster HC Košice nafasoval Karpat Oulu, Kolín Haie a Čechov z Liberca – Bílý tigři. Bude to sranda v budúcej sezóne, chalani si zalietajú. Len cestou do Liberca (autobusom?) pozor na Jóžina z bážin. Ale ten žere hlavne Pražáky, takže je to v pohode.

2

Nadácia Rádia Expres