Práve hráme

10/03/2023

Nepodceňte prípravu vášho auta na jar, vyhnete sa zbytočným problémom


Obdobie chladných dní sa pomaly končí a miestami sa môžeme tešiť z teplejšieho počasia. Motoristi sa síce nemusia obávať snehu či poľadovice na ceste, no aj jarné obdobie si vyžaduje určitú prípravu automobilu. Prečítajte si, ako na to.

 • Prezujte pneumatiky
  Základom údržby každého vozidla je pravidelné prezúvanie pneumatík. Najvhodnejší dátum na prezutie gúm je každý rok iný, pretože závisí od počasia. Odporúča sa riadiť pravidlom siedmich stupňov, podľa ktorého je na čase zvažovať prezutie zimných gúm vtedy, keď vonkajšia teplota presiahne sedem stupňov. Pri tejto teplote zimné pneumatiky strácajú priľnavosť a rýchlejšie sa opotrebovávajú. Začiatkom jari však môže byť počasie premenlivé a zatiaľ čo cez deň už môže byť príjemne teplo, nočné teploty sú ešte dosť nízke. Preto je vhodné počkať aspoň na jeden týždeň, počas ktorého bude teplota nad sedem stupňov a sledovať predpoveď počasia. Ak nebude hlásené žiadne výrazné ochladenie, pneumatiky môžete prezuť.
 • Vyčistite interiér auta
  Jarné upratovanie doprajte nielen vašej domácnosti a šatníku, ale aj autu. Práve začiatok jari je ideálnou príležitosťou na kompletné povysávanie a vyčistenie interiéru automobilu. Toto všetko si môžete zariadiť aj sami, či už na svojom dvore, alebo benzínovej pumpe, kde nájdete aj špeciálne vysávače. Nič nepokazíte ani vtedy, keď si auto necháte vyčistiť od profesionálov. V neposlednom rade sa oplatí skontrolovať pánty dverí. Ak vŕzgajú, stačí ich premazať.
 • Auto dobre poumývajte aj z vonku
  Blato, drobné kamienky či zvyšky posypovej soli nesvedčia žiadnemu autu. S príchodom teplejších dní je dobré navštíviť autoumyváreň a vyčistiť všetku špinu, ktorá sa počas zimy nazbierala na vozidle. Nevenujte sa len vrchnej časti auta, ale poumývajte aj kolesá a podvozok. Na záver použite správnu autokozmetiku, ako je kvalitný vosk a pod..
 • Nezabudnite na výmenu filtrov
  Viete, aké filtre sa nachádzajú vo vašom aute a kedy ich treba meniť? Olejový filter je potrebné vymeniť pri výmene oleja, nový vzduchový filter by ste si mali zadovážiť po najazdení dvadsaťtisíc kilometrov. Veľmi dôležitý je aj peľový filter, na ktorý by mali myslieť hlavne alergici. Odporúča sa meniť ho pravidelne podľa potreby. Ak ho zanedbáte, budú sa v ňom množiť plesne, čo bude ohrozovať vaše zdravie, bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste alergik.
 • Nezanedbajte klimatizáciu
  O čistotu vzduchu, ktorý v aute dýchate, sa stará klimatizácia. Zadovážiť si môžete rôzne čističe, s ktorými zvládnete rýchle a základné vyčistenie klímy počas roka aj sami. Pre dôkladné zneškodnenie všetkých baktérií a škodlivých mikroorganizmov prenechajte túto úlohu radšej odborníkom v autoservise. Odporúča sa nechať si skontrolovať a vyčistiť klimatizáciu aspoň raz za rok, ideálne s príchodom teplejších dní. Ak takúto kontrolu na jar neplánujete, doplňte do systému klimatizácie aspoň olej, pretože premazávanie kompresora je pre jej správne fungovanie veľmi dôležité.
 • Skontrolujte stierače
  Priemerná životnosť stieračov je pol roka. Tie kvalitnejšie vám môžu vydržať aj dlhšie, nezabudnite však na pravidelnú výmenu gumičiek. Stierače sa ničia nielen používaním, ale aj teplotnými zmenami a dlhými mrazmi. Na jar preto dôkladne skontrolujte všetky, ktoré máte na aute, a ak niektorý nefunguje tak, ako má, určite ho vymeňte. S opotrebovanými alebo nekvalitnými stieračmi sa zbytočne vystavujete veľkému riziku v prípade dažďa.
 • Preverte si, či máte všetky doklady v poriadku
  Nebude na škodu, keď si skontrolujete platnosť technickej a emisnej kontroly a tiež povinného zmluvného poistenia. Niektorí vodiči si tieto termíny veľmi dobre pamätajú, mnohých však správa o konci platnosti PZP môže prekvapiť. Pri kontrole dokladov od vášho vozidla si overte nielen ich platnosť, ale  skontrolujte aj to, či nie sú poškodené a všetky údaje na nich sú jasne čitateľné.

Ak ste pri kontrole zistili, že si nové zákonné poistenie budete musieť čoskoro obnoviť, máme pre vás skvelý tip. Využite online kalkulačku povinného zmluvného poistenia, ktorá vám po zadaní údajov porovná ponuky od všetkých poisťovní na trhu, zoradené od najlacnejšieho PZP. Vybrať si môžete aj  rôzne kombinácie pripoistení alebo aj balíky s najvyšším krytím. Inými slovami, každý si príde na svoje. Okrem toho si po zadaní všetkých potrebných údajov môžete porovnať aj ceny havarijného poistenia. Je potom na vás, či si dojednáte oba typy poistenia auta, alebo len jedno.

Po uzatvorení poistenia vám budú všetky dokumenty vrátane zelenej karty doručené na vami zadanú e-mailovú adresu a uhradením poistného sa stane platným. Takto si PZP a havarijné poistenie vyberiete a dojednáte rýchlo, pohodlne a za tú najlepšiu cenu. Stačí to len vyskúšať.

Zdroj náhľadového obrázka: Bigstockphoto.com

Nadácia Dobrý skutok