Práve hráme

02/03/2023

Maďarské ženy vďaka azbestovým mucholapkám zniesli zo sveta mužov, ktorí ich týrali


V rokoch 1911 až 1929 bolo v maďarskej obci Nagyrév predaných viac pásov mucholapkového papiera s obsahom arzénu, ako v celom Maďarsku. Jedna z miestnych žien – Zsuzsanna Fazekas, z nich totižto vedela vyrobiť dokonalú vražednú zbraň. Na onen svet, na žiadosť nešťastných a týraných žien, posielala nielen miestnych chlapov, ktorí sa domov vracali z frontu, ale aj nepohodlné svokry či choré deti. Miestne ženy pod jej vedením takto otrávili takmer 300 miestnych, nepohodlných občanov. Jediným očitým svedkom diania v obci bola 93-ročná Maria Gunya. V roku 1929 bola ešte malým dievčatkom. Vedela tak popísať aj vyčíňanie žándarov z Budapešti, ktorí v roku 1929 za účelom vyšetrovania rozkopali takmer celý cintorín. Dvanásť zo štyridsaťšesť zatknutých vdovíc bolo vtedy po dvojmesačnom procese odsúdených na doživotné väzenie či kratšie tresty, podľa toho, koľko vrážd im bolo dokázaných. Príbeh maďarských travičiek sa tak naveky zapísal do histórie.

„V Nagyréve sú už iné poriadky. Buďto zatneš zuby a čušíš alebo ti chalupu podpália a je s tebou amen. A nielen chlapi kapú. Aj ženské – svokry, švagriné, stareny. Aj decká, ak sa nenarodia zdravé. Všetci, čo sú na oštaru. A celé to ako husár riadi ona. Zsuzsa Fazekas. Ženské nás vraždia, Gyula, vraždia ako muchy…“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Vypočujte si epizódu z novej série najúspešnejšieho slovenského mystery podcastu – Nezhasínaj!, ktorý vám priblíži príbeh masovej exhumácie na nagrévskom cintoríne, kvôli ktorému sa už žiaden z miestnych manželov neodvážil správať k svojej žene tak bezohľadne, ako to bolo kedysi bežné.

Príbehmi hrôzy, pri ktorých neplatia zákony prírody ani ľudská logika, vás bude i naďalej sprevádzať herec Marek Majeský. Podcast Nezhasínaj! nie je vhodný pre poslucháčov mladších ako 18 rokov, ani pre citlivé povahy. PS: Báť sa je povolené!

CREDITS:
Scenár: Zuzana Ferenczová
Námet a dramaturgia: Diana Kacarová
Zvuková produkcia: Miroslav Baričič
Podcast produkcia: Simona Mičová
Vizuálna grafika: Nikolas Kysela

Všetky časti podcastu Nezhasínaj!
Mobilné aplikácie Rádia Expres