Práve hráme

06/12/2022

Držiteľ ceny Anděl a kométa českého hudobného neba Štěpán Hebík prichádza s druhým albumom


Deväť piesní vznikalo počas dvoch rokov, kedy Štěpán odohral desiatky koncertov, vrátane veľkých festivalov ako Colours of Ostrava či bratislavský Uprising.

Pilotným singlom nového albumu II je pieseň YoYo, kde hosťuje talentovaná Slovenka Erika Rein. YoYo má výraznú groovy atmosféru vďaka basovej linke Petra Bidla s tradične provokatívnym textom, čo je typickým znakom Štěpán Hebík, známy ako 7krát3. Ide o prvý Štěpánov duet so speváčkou, navyše ide o česko-slovenskú spoluprácu. Eriku si všimol v slovenskej talentovej súťaži a okamžite ju oslovil.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

„Hneď som vedel, že so speváčkou, ktorá má takú farbu hlasu a hudobný cit, chcem spraviť song,“ opisuje spevák. Pieseň YoYo vznikla na songwriterskom sústredení, kde sa Štěpán stretol v jednom tíme s Angličanom Joshuom Jamesom a českým muzikantom Marcellom, ktorí sú tiež súčasťou skupiny, čiže celkom dvadsaťsedem spolupracovníkov, ktorí sú na novom albume II.

„Jedného dňa sa mi na Instagrame objavila správa od Štěpána, či by som nešla do spolupráce na jeho singel k novému albumu. Priznám sa, že som jeho tvorbu dovtedy nepoznala, na rozdiel od mojich hudobných aj nehudobných kamošov, ktorí mi povedali, že by táto spolupráca znela super. Štěpánovu tvorbu som si napočúvala a ostala som nadšená, že niekto takto brutálny ma oslovil na spoluprácu. Keď som počula demo skladby YOYO, tak som sa v tom len utvrdila. Spolupráca prebiehala, bohužiaľ, viac-menej online. Bolo však pre nás oboch veľmi dôležité, aby to fungovalo aj ľudsky, tak sme sa pred točením videoklipu a samotným releasom tracku stretli na Uprisingu, kde mal Štěpán koncert a tam teda bolo jasné, že to bude extrémne fungovať! Po tom čo som počula celý Štěpánov album, som najradšej, že si na feat vybral práve mňa, pretože je to podľa mňa jeden príjemný a kvalitný album,“ hovorí nadšene Erika Rein.

Singel sa zámerne, a tak trochu ako za starých čias, najskôr objavil v klasických FM rádiách. Pražské Expres FM ho nasadilo do playlistu exkluzívne a ako prvé, a to už 17. októbra. Nový album je po výtvarnej stránke ovplyvnený poetikou starých prírodovedných dokumentov slávneho francúzskeho oceánografika Jacqua-Yvesa Cousteaua.

„Videl som autobiografický film o Cousteauovi a dosť ma to zasiahlo. Veľa toho obetoval, aby mohol objavovať a ja to cítim veľmi podobne. To, že mohol ľuďom niečo zdeliť, bolo pre neho dôležitejšie ako tá búrlivá cesta, ktorá k jeho cieľom viedla. V hudbe je to mnohokrát tiež takto. Navyše, keď som hľadal v knižnici inšpiráciu na nové vizuály, jeho dielo mi spadlo do ruky čírou náhodou,“ hovorí spevák.

Za posledných pár rokov toho mladý muzikant stihol veľa. Hudobnú scénu obohatil o mnohé  spolupráce, napríklad s Orionom, Vladimirom 518 alebo Mikom Trafikom. Upozornil na seba tiež niekoľkými výraznými a podarenými televíznymi vystúpeniami, ktoré ho dostali do povedomia širšej poslucháčskej spoločnosti. Vystúpil na cenách Anděl 2020 alebo na lockdownovom koncerte z Národného divadla Národ sobě- kultúra sobě. V zlatej kaplnke odohral zatiaľ svoj najúspešnejší song Tygrovaný sprej s Jiřím Kornom.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie:

Nadácia Dobrý skutok