Priznať duševnú chorobu nie je slabosť!
10. október je Svetovým dňom duševného zdravia, ktorý v roku 1991 vyhlásila Svetová organizácia pre duševné zdravie. Cieľom tohto dňa je zvýšenie povedomia verejnosti o problémoch, ktoré súvisia so psychickými ochoreniami.
Podľa portálu unicef.sk až 20 % adolescentov na celom svete má problémy s duševným zdravím. Podľa ich štatistík je samovražda tretím najčastejším dôvodom úmrtia medzi mladými vo veku 15 až 19 rokov. K dnešnému Svetovému dňu duševného zdravia sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo videu povedala, že psychické problémy nie sú prejavom slabosti. Zároveň dodala, že často sa stretáva s mladými ľuďmi, ktorí zažívajú úzkosti a necítia sa byť dostatočne dobrí.
Ak zažívaš podobné pocity, hovor o nich so svojimi blízkymi a neutápaj sa vo svojich problémoch sám. Ak tvoje problémy neutíchajú, je vhodné zvážiť aj odbornú pomoc alebo sa ozvať na rôzne linky pomoci. Na Slovensku ti môže pomôcť ipcko.sk, Linka dôvery Nezábudka, Linka Detskej dôvery, Linka pomoci Chuť žiť, Linka Detskej istoty alebo kontaktuj Národnú linku na podporu duševného zdravia na telefónnom čísle 0800 193 193.
Niekedy môže pomôcť aj vypočuť si ten správny podcast, vďaka ktorému si uvedomíš, že v tom nie si sám.
Počúvam sa: Podcast o psychickom zdraví, v ktorom sa Dominika Turiaková zrozumiteľne venuje tomu, ako porozumieť iným ľuďom, ale najmä sebe samému.
Okná duše dokorán: Podcast ponúka novú a modernú formu, akou môžu byť témy duševného zdravia znovu otvorené a diskutované medzi odborníkmi a verejnosťou.
Zdravá duša: Podcast, v ktorom sa Viktória Lancošová zhovára s hosťami z odboru psychiatrie a psychológie o emóciách, strese či psychických problémoch.
Ľudskosť: Podcast, v ktorom sa Barbora Mareková rozpráva s hosťami o empatii a mentálnom zdraví.
Ako sa máš?: Podcast, prostredníctvom ktorého chce Šarkan pomôcť ľuďom s duševným zdravím, aby mohli žiť zmysluplné životy.
Zdroj náhľadovej fotografie: Adobe Stock / Anatoliy Karlyuk