Tragédia na Zochovej otvára diskusie k výškam trestov za jazdu pod vplyvom alkoholu. Prečo tak často držíme pohárik v ruke a sadáme za volant?
Slovenskom pred pár dňami otriasla hrozná tragédia, v ktorej úradoval alkohol. Opitý vodič vo vysokej rýchlosti nezvládol riadenie a narazil do zastávky plnej ľudí. O niekoľko dní neskôr ďalší opitý vodič zrazil v Čadci mladú matku s dvoma deťmi. Bilancia zo Zochovej je hrôzostrašná – priamo na mieste vyhasli štyri mladé životy, ďalšia študentka ešte bojovala o svoj život v nemocnici, žiaľ, neúspešne.
V osudný deň 2.októbra postávali na zastávke Zochova v Bratislave desiatky ľudí. Krátko po 22:00 hod. tadiaľ popri nich doslova preletelo auto vysokou rýchlosťou. Malo to byť viac ako 120 kilometrov za hodinu na mieste, kde je povolená 50-tka. Za jeho volantom sedel 60-ročný vodič, vedľa jeho syn. Obaja mali vypité, napriek tomu, jeden z nich neváhal sadnúť za volant.
Nehôd, pri ktorých úraduje alkohol, je na európskych cestách veľa a ich počty stále rastú. Podľa dopravného analytika Jozefa Drahovského mnohí vodiči netušia, aké postihy im za alkohol za volantom hrozia. Porozprávali sme sa o tom s expertkou na trestné právo Luciou Kurilovskou. Oslovili sme aj riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu a zaujímalo nás, prečo tak často držíme pohárik v ruke.
Niektorí vodiči nevedia, aký trest im za alkohol za volantom hrozí
Po tragickej nehode sa začali ozývať hlasy, žiadajúce prísnejšie tresty za alkohol za volantom. Minister vnútra Roman Mikulec avizuje návrh na nekompromisné tresty za jazdu pod vplyvom alkoholu. Podľa šéfa policajtov Štefana Hamrana sú tresty u nás postačujúce, súdy však často vynesú miernejší z možných verdiktov.
Na vodičov sú, zdá sa, postihy prikrátke. Polícia totiž tento rok prichytila viac ako 8-tisíc šoférov, ktorí mali krvi alkohol. Z tohto takmer 4-tisíc malo viac ako jedno promile, čo už je trestný čin. Podľa Drahovského je zarážajúce, že niektorí vodiči nevedia, aký trest im za alkohol za volantom hrozí.
Na Slovensku máme nulovú toleranciu, v niektorých krajinách proti alkoholu za volantom tak nekompromisne nepristupujú. Najčastejšie je podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu tolerovaná hranica 0,5 promile. Alkohol za volantom znižuje koncentráciu vodiča a spomaľuje jeho reakcie. Pre vodiča je nebezpečný aj zostatkový alkohol. Kedy si po vypití alkoholu môžeme sadnúť za volant? Možností, ako to zistiť, je niekoľko. Najistejším je prístroj na meranie alkoholu.
Na internete je aj kalkulačka alkoholu v krvi. Do tabuľky napíšete vašu hmotnosť, pohlavie, kedy, čo a koľko ste toho vypili a kalkulačka vám vypočíta, kedy môžete šoférovať. Je to však len orientačné, radšej sa na to nespoliehajte.
Alkoholizmus na Slovensku
Nejakou formou alkoholizmu trpí každý štvrtý Slovák. Uzatvárame tak prvú desiatku najhorších krajín na svete. Podľa prieskumov sú na tom horšie muži, ktorým patrí v tomto smere nelichotivé šieste miesto na svete. Pod nami sú už iba Rusi, Maďari či Slovinci. Pri ženách na Slovensku je to menej, len okolo dva a pol percenta. Nie je žiadnym tajomstvom, že popíjajú aj maloletí.
Čísla nehodovosti pod vplyvom alkoholu na európskych cestách sú stále vysoké. Už dnes by mali mať nové autá z výroby nainštalovanú predprípravu na tzv. Alkoholový imobilizér. Ten bude monitorovať alkohol v dychu a v prípade jeho identifikácie zablokuje štart vozidla. Nejde však o žiadnu novinku. Niektorí výrobcovia osobných a nákladných áut ho už ponúkajú ako nadštandardnú výbavu.
Vypočuj si aj ďalšie epizódy podcastu Dopodrobna, ktorých témy rezonujú na Slovensku:
Zdroj náhľadovej fotografie: TASR / Pavol Zachar
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií a videí zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.